Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioadele lucrate in grupa I de munca si in conditii speciale

Anterior datei de 1.04.2001 am lucrat in grupa I cu 75%.Dupa aceasta data am beneficiat de conditii speciale.Ma puteti lamuri cum se face reducerea varsteide pensionare?Se cumuleaza cele doua perioade?
Multumesc mult.
Se procedeaza astfel:
-pentru x ani lucrati in grupa I de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu y ani, conform tabelului nr. 1 de la art. 55 din Legea nr. 263/2010;
-pentru z ani lucrati in conditii speciale, varsta standard de pensionare se reduce cu t ani, conform tabelului nr. 2 de la art. 55 din Legea nr. 263/2010.

Se aduna reducerile, adica y cu t, iar rezultatul acestei adunari se scade din varsta standard de pensionare. Reglementarea legala este art. 60 din Legea nr. 263/2010.
multumesc mult.Clar si la obiect.Singura nedumerire:nu se asimileaza perioada anterioara la conditii speciale?
Legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale
Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4
mpetrea2000 a scris:
multumesc mult.Clar si la obiect.Singura nedumerire:nu se asimileaza perioada anterioara la conditii speciale?

Cu multa placere. :)

Perioada lucrata in grupa I de munca nu se asimileaza conditiilor speciale. Exista o procedura prevazuta prin Legea nr. 226/2006, lege abrogata prin Legea nr. 263/2010, procedura pe care trebuia sa o parcurga angajatorul dvs.

Potrivit art. 158 din Legea nr. 263/2010, perioadele lucrate in grupa I de munca constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor standard de pensionare. Prin urmare, reducerea pentru aceste perioade se face conform tabelului 1 de la art. 55 din Legea nr. 263/2010.

Art. 158. – (1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupele I şi a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001, constituie stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de pensionare, cu excepţia celor realizate în activităţile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1) sunt încadrate în condiţii speciale.
buna seara,
Am fost incadrat intr-un loc de munca prevazut la art 30 ,litera e.....