avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in conditii speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in conditii speciale

buna ziua,
Anterior datei de 1.04.2001 am fost incadrat in grupa I,cu 75%.In 2011 am dat uzina in judecata si am obtinut grupa I cu 100%.
De la 1.04.2001 pana in 2008 cand am incetat activitatea,am avut conditii speciale.La casa pensiilor,nu imi asimileaza perioda anterioara lui 2001 la conditii speciale.Cui sa ma adresez?
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 16:17, 3 Februarie 2012
mpetrea2000 a scris:
Anterior datei de 1.04.2001 am fost incadrat in grupa I,cu 75%.In 2011 am dat uzina in judecata si am obtinut grupa I cu 100%.


Aici spuneti ca anterior datei de 01.04.2001 ati obtinut grupa I de munca.


La casa pensiilor,nu imi asimileaza perioda anterioara lui 2001 la conditii speciale.

Aici reclamati ca nu va da conditii speciale pe aceeasi perioada.

Pai ce aveti, grupa I sau conditii speciale?


Ultima modificare: Joi, 2 Februarie 2012
ana-cer, moderator
pana in 2001,grupai,din 2001 conditii speciale.cum se face reducerea varstei de pensionare?
Legea nr.263/2010 spune asa:

ART. 158
(1) Perioadele de vechime în muncã realizate în grupele I şi a II-a de muncã pânã la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de pensionare, cu excepţia celor realizate în activitãţile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt încadrate în condiţii speciale.
ART. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limitã de vârstã, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, dupã cum urmeazã:
a) conform tabelului nr. 1, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiţii deosebite de muncã;
b) conform tabelului nr. 2, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în locurile de muncã încadrate în alte condiţii de muncã prevãzute la art. 29 alin. (2) şi în condiţii speciale prevãzute la art. 30 alin. (1);


Pentru anii de grupa I inainte de 2001 obtineti reducere conform tabelului 1, iar pentru anii de conditii speciale va raportati la tabelul 2.
Eu asa inteleg din articolele mentionate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupe de munca Constantin 1411 Constantin 1411 Care sunt beneficiile grupelor de munca si ce articol din codul muncii sta la baza acestora (vezi toată discuția)
Grupa i de munca se mai ia in calcul la stabilirea varstei de pensionare si a cuantumului pensiei? mosneagm mosneagm buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca grupa I de munca de care am beneficiat anterior datei de 01.04.2001 se mai ia in calcul la stabilirea varstei de ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioadele lucrate in grupa i de munca si in conditii speciale mpetrea2000 mpetrea2000 Anterior datei de 1.04.2001 am lucrat in grupa I cu 75%.Dupa aceasta data am beneficiat de conditii speciale.Ma puteti lamuri cum se face reducerea varsteide ... (vezi toată discuția)