avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua,
Sunt nascuta in luna februarie 1957, am absolvit la cursuri de zi ,(cu diploma )o unitate de invatamat superior de 4 ani .Vechime in campul muncii am 29 de ani, din care 8 ani in grupa I.As dori sa stiu cand voi putea iesi la pensie?.Va multumesc frumos.Adriana
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:29, 6 Ianuarie 2011
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Februarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Februarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*
Radu Virginia
VIRGINIA RADU a scris:
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Februarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*
Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Februarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*
Radu Virginia

Legea nr. 19/2000 a fost abrogata iar site-ul de pe care luati aceste date inca nu a aflat. Deci datele sunt gresite.


@m_adriana

Puteti beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 2 luni daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 8 luni, varsta standard de pensionare de 60 de ani si 8 luni fiind redusa cu 1 an si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa I de munca;
-pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 8 luni daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 8 luni.

Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar este perioada asimilata stagiului de cotizare si este avuta in vedere numai la stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare limita de varsta elet_mm elet_mm Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cand as putea sa ma pensionez pentru limita de varsta, daca sunt nascuta in 1958-13 Martie, am o vechime in munca de 26 ani, ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? ica-40 ica-40 am 30 de ani de munca sint nascuta in 1961 si nu am grupa .cred ..cind pot iesii la pensie normal ..si cind pot iesii anticipat si in ce conditii pot iesi ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie potrivit viitoarei legi a pensiilor? violeta panduru violeta panduru M-am nascut in 15.03.1956, am vechime in grupa 2 de munca de 22 ani9 luni si 15 zile, iar in grupa 3 de munca o vechime de 7 ani 10 luni si 27 zile. Va rog ... (vezi toată discuția)