avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

am 30 de ani de munca sint nascuta in 1961 si nu am grupa .cred ..cind pot iesii la pensie normal ..si cind pot iesii anticipat si in ce conditii pot iesi anticipat??
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 17:30, 4 Martie 2010
Puteti beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2021, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;


Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2016, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
An :1961
Luna: 1
Gen: F

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2021 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot iesi la pensie ? mirelaprj mirelaprj Buna ziua, Am 52 ani si 6 luni , femeie , 34 ani vechime in munca din care 4 ani de grupa. Am citit legea actualizata 2009 si am vazut ca as putea iesi la ... (vezi toată discuția)
Vârsta pensionare roman gheorghe roman gheorghe Învăţătoare, născută la data de 01 01 1955, lucrez din data de 01 09 1975 , la ce dată pot ieşi la pensie anticipată fără diminuare din pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata tudosevictorel tudosevictorel Buna ziua.Sotia mea este nascuta in data de 24 09 1957 si are vechime in munca de 35 ani. Cand poate iesi la pensie normal, anticipata,sau anticipata partial? ... (vezi toată discuția)