Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

am 30 de ani de munca sint nascuta in 1961 si nu am grupa .cred ..cind pot iesii la pensie normal ..si cind pot iesii anticipat si in ce conditii pot iesi anticipat??
Puteti beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2021, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2016, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
An :1961
Luna: 1
Gen: F

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2021 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*