Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am depus plangere penala inpotriva unui angajat-m-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am depus plangere penala inpotriva unui angajat-m-a dat im judecata

Buna seara.
Un client al firmei mele a depus plangere impotriva unui angajat de al meu , plangere inregistrata de catre societatea noastra.
Eu pe baza acestei plangeri am depus plangere penala la politie si i am desfacut contractul de munca dar inainte de concediere l am chemat la cercet disciplinara cu convocare.A ajuns cu 40 minute intarziere ceea ce a si anuntat la tel, ca va intarzia dar ne am pripit si noi si nu l am mai primit la cercetare disciplinara si am luat decizia de concediere.
El cand a ajuns la firma pt cercetarea disciplinara si nu l am primit a facut o cerere scrisa in care a solicitat sa fie cercetat si are o copie inregistrata dupa aceasta cerere.
Ideea este ca fapta ce a facut , e destul de grava, dar a fost istet fiindca stia ca ceea ce face nu este mentionat nicaieri ca si cum ar fi abatere disciplinara, nici in CCM, nici in fisa postului, nici in Reg Intern.
Noi dupa ce am depus plangerea penala l am concediat cu 61 lit a, el a contestat decizia.
Tin sa mentionez ca dos penal nu este finalizat, nu exista inca vreo sentinta definitiva.
Ce sanse credeti ca are in instanta, mai ales ca ulterior am aflat ca are mari sanse sa fie scos de sub urm penala fiindca ceea ce a declarat clientul in plangere nu a fost chiar adevarat tot.
are sanse maxime sa i se anuleze decizia de concediere.
MihaiCL a scris:

Buna seara.
Un client al firmei mele a depus plangere impotriva unui angajat de al meu , plangere inregistrata de catre societatea noastra.
Eu pe baza acestei plangeri am depus plangere penala la politie si i am desfacut contractul de munca dar inainte de concediere l am chemat la cercet disciplinara cu convocare.A ajuns cu 40 minute intarziere ceea ce a si anuntat la tel, ca va intarzia dar ne am pripit si noi si nu l am mai primit la cercetare disciplinara si am luat decizia de concediere.
El cand a ajuns la firma pt cercetarea disciplinara si nu l am primit a facut o cerere scrisa in care a solicitat sa fie cercetat si are o copie inregistrata dupa aceasta cerere.
Ideea este ca fapta ce a facut , e destul de grava, dar a fost istet fiindca stia ca ceea ce face nu este mentionat nicaieri ca si cum ar fi abatere disciplinara, nici in CCM, nici in fisa postului, nici in Reg Intern.
Noi dupa ce am depus plangerea penala l am concediat cu 61 lit a, el a contestat decizia.
Tin sa mentionez ca dos penal nu este finalizat, nu exista inca vreo sentinta definitiva.
Ce sanse credeti ca are in instanta, mai ales ca ulterior am aflat ca are mari sanse sa fie scos de sub urm penala fiindca ceea ce a declarat clientul in plangere nu a fost chiar adevarat tot.

bine-ti face!!!daca acuma face abuzurile si ilegalitatile astea,la ce sa se astepte angajatii dupa schimbarea codului muncii?
Aveti toate sansele sa ramaneti cu el ca angajat, pentru ca acea decizie pripita de concediere va fi anulata de instanta.
Apoi, va trebui sa-l reintegrati in munca si sa-i platiti salariul restant cat a fost concediat.
Cand vreti sa fiti sef rau, mai consultati si cate un jurist sau avocat.
Marcel Mihalache, Avocat
Ce chestie....cica a facut o fapta grava dar nu e prevazuta niciunde ca abatere disciplinara, pai inseamna ca nu a facut nimic! Daca e putin mai ager (si este) va face zilele amare ...Nu va suparati dar cred ca faceti parte din angajatorii care taie si spanzura fara sa respecte cat de putin legea , incalcand drepturile angajatilor si asa amarati si vai de capul lor....rusinica
Il dati afara si nici nu stiti daca ce reclama acel client e adevarat dar eu sunt unul care nu prea ma mir de ce fac unii "sefi"! Ca si sfat , ar fi bine sa respecte angajatorul legea si pe urma sa o ceara si angajatului...
va multumesc pentru raspunsuri, si apreciez si reprosurile.
Aceste lucruri pot fi foarte constructive pe viitor si mai mult ca sigur ca vor aduce o inbunatatire in relatia mea cu angajatii.
Si daca va castiga procesul nu o sa i port ranchiuna din contra, mai degraba imi place sa am langa mine astfel de oameni care isi apara drepturile decat unii care tac si fac.
Va doresc o seara placuta.