Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare cim pe perioada cercetarii disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare cim pe perioada cercetarii disciplinare

Buna ziua.
Decizia de suspendare a CIM pe perioada cercetarii disciplinare trebuie comunicata salariatului ca sa fie legal?
Daca da atunci care este modalitatea prin care se comunica aceasta decizie?
Personal sau prin posta cu confirmare de primire. Convocare i-ati facut?
Ma adresez ca fost angajat nu angajator.
Ideea este ca in 14 Iunie cand m am dus la servici nu am mai fost lasat sa intru in birou.
Dir de securitate mi a inmanat o convocare la cercetarea disciplinara ceea ce am semnat, si a vrut sa ma oblige sa semnez un act al carui continut nu m a lasat sa citesc si evident nu am semnat din moment ce nu am fost lasat sa vad despre ce este vorba.Ulterior am aflat ca era vorba de decizia de suspendare, am aflat dupa ce am contestat decizia de concediere.
In 16 Iunie au depus plangere penala la politie impotriva mea si in 8 Iulie am primit decizia de concediere.
In mod normal nu trebuia sa fiu suspendat conf art 53 alin c si sa se astepte pana exista o hotarare a organelor de cercetare penala cu privire la vinovatia mea?
Aveau dreptul sa ma concedieze inainte sa se fi incheiat dosarul penal?
. Angajatorul suspenda CIM pe durata cercetarii diciplinare pe care o face el nu organele de cercetare penala. Mai mult in termen de 30 zile de la luarea la cunostinta a abaterii disciplinare el trebuie sa emita o decizie, astfel ca suspendarea cf. art. 53 nici nu poate fi mai mare de 30 zile. Un proces fie el si penal poate dura o perioada mare si in acest timp angajatorul nu va poate mentine CIM suspendat.
Daca insa in cursul cercetarii penale se dovedeste ca angajatorul v-a acuzat fara temei puteti solicita acestuia daune cu privire la actiunile lui.
adelaida_07, utilizator
Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului .

Decizia de concediere ce temei legal are de incetare a raportului de munca?
Temeiul de drept este art 61 lit a codul muncii.
Pt adelaida, am intalnit spete in care a fost aceeasi situatie, angajatorul a depus plangere penala, a concediat angajatul, iar dupa 3 ani cand s a incheiat cercetarea penala si s a stabilit ca contestatorul a vost vinovat, totusi i s a anulat decizia de concediere pe motiv ca la data concedierii nu era stabilita vinovatia sa.
In cazul meu dosarul penal este inchis si stabilita nevinovatia mea.
Mai jos am atasat o parte din speta pentru a arata catorva avocati de pe forum care au sustinut ca nu exista regula PENALUL TINE IN LOC DISCIPLINARUL, si pt ai ruga sa nu mai dea sfaturi in necunostinta de cauza, fiindca induc in eroare persoanele de pe forum.

Nr./Dată: 203/R-CM (18.04.2006)
Autor: Curtea de Apel Piteşti
Domenii asociate:
Răspundere civilă delictuală

LITIGIU DE MUNCA. CUMULUL DE RÃSPUNDERI.
INADMISIBILITATE.

Contrar celor reţinute de instanţa de fond penalul ţine în loc
disciplinarul în acelaşi mod în care ţine în loc civilul. Răspunderea penală, o
dată declanşată, produce sistarea răspunderii disciplinare, prin urmare, nu
este posibil cumulul de răspunderi simultan, ci doar subsecvent,
condiţionat, angajatorul având posibilitatea, pe parcursul procesului penal,
doar la suspendarea din funcţie a salariatului.
Abia după finalizarea procesului penal, ca urmare a stabilirii în mod
definitiv a vinovăţiei salariatului, angajatorul ar fi avut dreptul să aplice prin
cumul, răspunderea disciplinară a desfacerii contractului de muncă, printr-o
decizie legală şi temeinică.