Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale organizare evenimente, nunti, botezuri, mese oficiale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

organizare evenimente, nunti, botezuri, mese oficiale

Suntem o pensiune turistica urbana cu sala de mese pentru turistii cazati si cu o bucatarie dotata.
Pe langa aceasta activitate de baza dorim sa organizam si evenimente (banchete, nunti, mese oficiale). La Registrul Comertului avem inregistrat ca activitate de baza cod CAEN 5590 - Alte servicii de cazare si ca activitate secundara cod CAEN 5621 - Alimentatie pentru evenimente.
Intrebarea ar fi daca avem dreptul pentru organizarea evenimentelor(prepararea meniului si servirea clientilor) si daca mai avem nevoie de alte autorizatii?
Buna ziua,

In principiu, ar fi doua chestiuni principale, pe care trebuie sa le aveti in vedere:

1. Pe constatatorul d-voastra ar trebui sa apara si Cod CAEN 8230 - Activitati de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor (pt organizarea de evenimente).

2. In cazul in care totul este in regula din punct de vedere sanitar veterinar (aveti autorizatia DSV-SA si ati implementat HACCP-ul), pentru evenimente mai trebuie sa aveti un mic frigider, in care se vor pastra mostre din toate produsele alimentare servite in cadrul evenimentului. Aceste mostre se pastreaza un anumit numar de zile pentru eventualele relamatii/ controale DSV-SA.

:luck:
Primoris SRL, Consilier juridic
- Autorizatie de securitate - incendiu; aut.sanitara; aut. sanitar veterinara; aut. mediu.

Aveti nevoie de clasificare : stele pentru hotel, flori pentru pensiuni.
Dosarul se depune la Ministerul dezvoltarii regionale si turismului - Bucuresti

:luck:
ContSters167247, utilizator

Suntem o pensiune turistica urbana cu sala de mese pentru turistii cazati si cu o bucatarie dotata.
Pe langa aceasta activitate de baza dorim sa organizam si evenimente ...

Pai devreme ce hantengri a spus ca este vorba de o pensiune urbana, care functioneaza, am presupus ca ei au, deja, autorizatiile mentionate mai sus, precum si clasificarea.

Bineinteles, daca nu le aveti, trebuie sa luati in calcul si demersurile mentionate de user io_ha_na_c si alte cateva..
Primoris SRL, Consilier juridic
Clasificarea nu se acorda decat daca exista toate avizele.
Obtinerea clasificarii este conditionata de existenta celorlalte avize.

Corina Maran
ContSters167247, utilizator