Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri Caen pensiune cu mic dejun
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri Caen pensiune cu mic dejun

Buna ziua.
Pentru o pensiune care servește opțional DOAR mic dejun, ce coduri ar trebui autorizate? Este obligatoriu cel de restaurant? Sau unul din cele de.la pensiuni include și servirea micului dejun?
De asemenea, dacă la recepție, fara a exista un bar, se dorește vânzarea de băuturi (alcoolice și non-alcoolice) îmbuteliate, nu la pahar, ce cod trebuie folosit? Vă mulțumesc mult!
Codul Caen 5590 corespunde unitatilor de cazare de tip pensiune. Legea nu prevede insa desfacerea de bauturi alcoolice si non-alcoolice ambalate sau la vanzare in detaliu.
Daca insa aceste bauturi sunt puse la dispozitia clientelei prin intermediul unui automat gestionat de o societate terta corect inregistarata se va putea semna cu aceasta din urma un contract de inchiriere de spatiu pt automat.
Deasemenea, micul dejun (si NUMAI micul dejun) pus la dispozitie in calitate de complement de servicii de cazare nu califica activitatea de restaurant sau bar.
Vă mulțumesc foarte mult!
Și atunci, pentru a putea vinde aceste băuturi(e vorba de sucuri, apă și bere la cantități mici - 250 - 330 ml), probabil cumpărate de noi și nu.prin automat, să punem un alt cod caen pe langa cel indicat? Multumesc din suflet!

Demos a scris:

Codul Caen 5590 corespunde unitatilor de cazare de tip pensiune. Legea nu prevede insa desfacerea de bauturi alcoolice si non-alcoolice ambalate sau la vanzare in detaliu.
Daca insa aceste bauturi sunt puse la dispozitia clientelei prin intermediul unui automat gestionat de o societate terta corect inregistarata se va putea semna cu aceasta din urma un contract de inchiriere de spatiu pt automat.
Deasemenea, micul dejun (si NUMAI micul dejun) pus la dispozitie in calitate de complement de servicii de cazare nu califica activitatea de restaurant sau bar.

Buna seara!
Acest subiect ma intereseaza si pe mine si as dori sa stiu din nou perspectiva prezentei situatii expuse:
"O pensiune turistica ce serveste doar mic dejun turistiilor cazati in unitate, in ce cod caen ar trebui sa se incadreze ?"
De precizat ca pretul micului dejun va fi prins in tariful de cazare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna. Am și eu o nedumerire..În cazul unei unități de cazare cod acen 5520 cu mic dejun ca serviciu complementar, mai sunt necesare autorizații dsp/dsv? Mulțumesc mult
Autorizatia sanitara este necesara daca gatiti pentru oaspeti.