avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri Caen pensiune cu mic dejun
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri Caen pensiune cu mic dejun

Buna ziua.
Pentru o pensiune care servește opțional DOAR mic dejun, ce coduri ar trebui autorizate? Este obligatoriu cel de restaurant? Sau unul din cele de.la pensiuni include și servirea micului dejun?
De asemenea, dacă la recepție, fara a exista un bar, se dorește vânzarea de băuturi (alcoolice și non-alcoolice) îmbuteliate, nu la pahar, ce cod trebuie folosit? Vă mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Carmen0403 , utilizator 14:05, 18 August 2021
Codul Caen 5590 corespunde unitatilor de cazare de tip pensiune. Legea nu prevede insa desfacerea de bauturi alcoolice si non-alcoolice ambalate sau la vanzare in detaliu.
Daca insa aceste bauturi sunt puse la dispozitia clientelei prin intermediul unui automat gestionat de o societate terta corect inregistarata se va putea semna cu aceasta din urma un contract de inchiriere de spatiu pt automat.
Deasemenea, micul dejun (si NUMAI micul dejun) pus la dispozitie in calitate de complement de servicii de cazare nu califica activitatea de restaurant sau bar.
Vă mulțumesc foarte mult!
Și atunci, pentru a putea vinde aceste băuturi(e vorba de sucuri, apă și bere la cantități mici - 250 - 330 ml), probabil cumpărate de noi și nu.prin automat, să punem un alt cod caen pe langa cel indicat? Multumesc din suflet!

Demos a scris:

Codul Caen 5590 corespunde unitatilor de cazare de tip pensiune. Legea nu prevede insa desfacerea de bauturi alcoolice si non-alcoolice ambalate sau la vanzare in detaliu.
Daca insa aceste bauturi sunt puse la dispozitia clientelei prin intermediul unui automat gestionat de o societate terta corect inregistarata se va putea semna cu aceasta din urma un contract de inchiriere de spatiu pt automat.
Deasemenea, micul dejun (si NUMAI micul dejun) pus la dispozitie in calitate de complement de servicii de cazare nu califica activitatea de restaurant sau bar.

Buna seara!
Acest subiect ma intereseaza si pe mine si as dori sa stiu din nou perspectiva prezentei situatii expuse:
"O pensiune turistica ce serveste doar mic dejun turistiilor cazati in unitate, in ce cod caen ar trebui sa se incadreze ?"
De precizat ca pretul micului dejun va fi prins in tariful de cazare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna. Am și eu o nedumerire..În cazul unei unități de cazare cod acen 5520 cu mic dejun ca serviciu complementar, mai sunt necesare autorizații dsp/dsv? Mulțumesc mult
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Autorizatia sanitara este necesara daca gatiti pentru oaspeti.

Alte discuții în legătură

Organizare evenimente, nunti, botezuri, mese oficiale hantengri hantengri Suntem o pensiune turistica urbana cu sala de mese pentru turistii cazati si cu o bucatarie dotata. Pe langa aceasta activitate de baza dorim sa organizam si ... (vezi toată discuția)
Avize si autorizatii necesare pentru o pensiune dallliana dallliana BUNA ZIUA. VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE IN LEGATURA CU AVIZELE SI AUTORIZATIILE NECESARE PENTRU O PENSIUNE SI PASII CARE TREBUIE URMATI.MENTIONEZ CA ESTE ... (vezi toată discuția)
Cazare cu alimentatie AndreiPro AndreiPro Buna ziua. Detin o unitate de cazare clasificata de Ministerul Turismului. Codul CAEN sub care imi desfasor activitatea este 5520. Va rog sa-mi spuneti daca ... (vezi toată discuția)