Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Servicii catre firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Servicii catre firme

Exista vreo lege care sa interzica unui ong furnizarea de servicii (traininguri, cursuri) catre firme direct sub forma de pachete de servicii contra-cost?

Multumesc
Problema trebuie pusa in mod diferit.

ONG-urile (Asociatii sau Fundatii) au ca scop o activitate ce nu urmareste realizarea de profit. Mai exact, conform prevederilor legale, persoanele fizice si persoanele juridice care urmaresc desfasurarea unor activitati de interes general sau in interesul unor colectivitati ori, dupa caz, in interesul lor personal nepatrimonial pot constitui Asociatii ori Fundatii.

In particular, organizatiile nonprofit pot desfasura si activitati economice, ratiunea desfasurarii acestora derivand din necesitatea obtinerii unor venituri suplimentare care sunt necesare realizarii scopului infiintarii acestor organizatii.

In situatia in care o organizatie nonprofit realizeaza, atat activitati cu scop nelucrativ, cat si activitati economice, ea este obligata sa contabilizeze cele doua tipuri de activitati in evidente contabile separate.

In consecinta, organizatia non-profit va avea la sfarsitul exercitiului financiar doua rezultate contabile.

:luck:
Multumesc frumos pentru raspuns.