Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare ONG si cresa particulara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare ONG si cresa particulara

Bunaziua,

As dori sa imi spuneti daca am vreun avantaj sa infiintez o cresa particulara ca ONG si nu ca SRL.
Multumesc.

Buna ziua,
Din pacate, o intrebare pusa intr-o maniera generala, poate primi doar un raspuns la fel de general...

Fiecare dintre formele mentionate prezinta aspecte specifice, precum si avantaje si dezavantaje, in functie de o serie intreaga de elemente concrete.

SRL-ul este o societatea comerciala a carui ratiune de a exista si functiona este aceea de a face profit.

ONG-urile (Asociatii sau Fundatii) au ca scop o activitate ce nu urmareste realizarea de profit. Mai exact, conform prevederilor legale, persoanele fizice si persoanele juridice care urmaresc desfasurarea unor activitati de interes general sau in interesul unor colectivitati ori, dupa caz, in interesul lor personal nepatrimonial pot constitui Asociatii ori Fundatii.

In particular, organizatiile nonprofit pot desfasura si activitati economice, ratiunea desfasurarii acestora derivand din necesitatea obtinerii unor venituri suplimentare care sunt necesare realizarii scopului infiintarii acestor organizatii.

In situatia in care o organizatie nonprofit realizeaza, atat activitati cu scop nelucrativ, cat si activitati economice, ea este obligata sa contabilizeze cele doua tipuri de activitati in evidente contabile separate.

In consecinta, organizatia non-profit va avea la sfarsitul exercitiului financiar doua rezultate contabile.

Atasez un link catre un material ceva mai amplu:
[ link extern ] /
Primoris SRL, Consilier juridic