avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri cec
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri cec

As dori sa stiu daca ma pot adresa instantei, cu sorti de izbanda, in situatia in care la lichidarea unui cec in val. de 5000 lei,cu castiguri in autoturisme,data depunerii 1985, mi se va raspunde de catre CEC , ca valoarea actuala este 0, dupa 26 ani , perioada in care CEC-ul s-a folosit de acesti bani.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: popescu ortenzia , utilizator 23:08, 20 Ianuarie 2011
luati in calcul inflatia si o sa va dati seama
Daca eu am pierdut banii de CEC depusi in 1985 si toti cetatenii i-au pierdut datorita inflatiei ,cum sugerati dvs,de ce nu a falimentat CEC-ul precum Bancorexul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cec-urile de 5000 de lei! gygy78 gygy78 buna seara! legat de cec-ul de 5000 de lei,din 1978 incazul meu,de poate recupera ceva?! multumesc! (vezi toată discuția)
Despre carnetele cec marmotzica81 marmotzica81 Buna ziua,am si eu o nelamurire in privinta unor bani depusi la cec.Socrii mei,in perioada anilor 1980-1985 si-au facut la cec librete de economii cu dobanda ... (vezi toată discuția)
Cec livret de economii Mihaelaanton Mihaelaanton Mama mea detine niste livrete de economii de la CEC, cu sume importante pe ele. Sunt depozite, unul in valoare de 500000 lei, sunt si din acelea de 5000 lei cu ... (vezi toată discuția)