Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... plata la sanatate pentru PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

plata la sanatate pentru PFA

Buna seara,

mama mea este angajata de multi ani la C.N Posta Romana si este si PFA de vreo 4 ani,nu inteleg de ce trebuie sa mai plateasca sanatatea ca PFA daca deja ii sunt platite asigurarile de catre Posta Romana.Inca nu a primit somatie de la sanatate,dar 2 colege au primit si trebuie sa plateasca din urma vreo 60 de mil. de lei vechi (una este pensionara si PFA si alta este angajata la o companie si PFA).Mi se pare aiurea sa plateasca de 2 ori la sanatate,ca doar este una si aceeasi persoana.
Multumesc.
Obligatia platii CASS ca PFA este prevazuta de Legea sanatatii nr. 95/2006, art. 257 (3), chiar daca titularul PFA este salariat sau pensionar.
Multumesc