Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Drept constitutional: art. 69, alin. (2) Constitutie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Drept constitutional: art. 69, alin. (2) Constitutie

Buna ziua ! Imi poate explica si mie cineva art. 69 al.2 din Constitutia Romaniei: "Orice mandat imperativ este nul".

Vreau o explicatie ca pentru un student, anul 1 la Drept.

Multumesc anticipat!
Este doctrina asupra suveranităţii a lui Montesquieu, care atribuie suveranitatea poporului înglobat într-un singur trup, sub denumirea de naţiune, începând cu secolul al XIX-lea. După Montesquieu, suveranitatea aparţine corpului politic al naţiunii ca întreg, iar una din caracteristicile sale este indivizibilitatea. Reprezentantul este mandatar al întregii naţiuni şi nu răspunde cu titlu individual în faţa celor ce l-au ales