Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare eronata impozit profit 2007! AJUTOR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare eronata impozit profit 2007! AJUTOR

Buna ziua!

Am nevoie de un sfat pentru rezolvarea urmatoarei probleme:

La 25.01.2008 prin intermediul declaratiei 100 o societate a declarat impozit pe profit 20000, aferent trim.IV 2007, considerand ca s-a finalizat calculul acestuia pana la data respectiva.
Dupa un timp, s-a revenit asupra calculelor si s-a constatat faptul ca impozitul aferent trim.IV 2007 este 20500. Ce se mai poate face in acest caz? Cum se poate rezolva problema?
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc
adriana.negoita a scris:

Buna ziua!

Am nevoie de un sfat pentru rezolvarea urmatoarei probleme:

La 25.01.2008 prin intermediul declaratiei 100 o societate a declarat impozit pe profit 20000, aferent trim.IV 2007, considerand ca s-a finalizat calculul acestuia pana la data respectiva.
Dupa un timp, s-a revenit asupra calculelor si s-a constatat faptul ca impozitul aferent trim.IV 2007 este 20500. Ce se mai poate face in acest caz? Cum se poate rezolva problema?
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc

Prin urmare, in ceea ce priveste modul de declarare si de plata al impozitului pe profit la nivelul trimestrului IV, precizam urmatoarele:
1. In conformitate cu prevederile art.34 alin.(6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuabilii care efectueaza plati trimestriale, platesc pentru ultimul trimestru al anului, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, urmând ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pâna la data stabilita ca termen limita pentru depunerea situatiilor financiare ale contribuabilului.
Astfel, potrivit prevederilor mentionate mai sus, in declaratia privind obligatiile de plata la bugetului general consolidat pe luna decembrie (declaratia 100), trebuia sa declarati in contul impozitului pe profit aferent trimestrului IV o suma egala cu impozitul pe profit evidentiat pentru trimestrul III si, implicit, sa platiti aceasta suma pana la data de 25 ianuarie.
2. In conformitate cu prevederile art. 34 alin.(7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuabilii care au definitivat pâna la data de 15 februarie închiderea exercitiului financiar anterior depun declaratia anuala de impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat pâna la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator.
Prin urmare, prevederile art. 34 alin.(7) din Legea nr. 571/2003, reprezinta o derogare de la regula generala (declararea si plata in contul impozitului pe profit pentru trimestrul IV o suma egala cu impozitul pe profit calculat si evidentiat pentru trimestrul III), pentru contribuabilii care pana la data de 15 februarie definitiveaza inchiderea exercitiului financiar. In acest caz, in declaratia privind obligatiile de plata la bugetului general consolidat pe luna decembrie (declaratia 100), nu se declara nici o suma in contul impozitului pe profit, urmand ca pana la data de 15 februarie 2008 sa se depuna “Declaratia privind impozitul pe profit” (declaratia 101) si implicit plata pana la aceasta data a impozitului pe profit aferent anului 2007.
In concluzie:
a) In cazul in care, definitivati inchiderea exercitiului financiar , in “Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat” (declaratia 100) nu declarati nici o suma in contul impozitului pe profit. In acest caz, pana la data de 15 februarie trebuie sa depuneti “Declaratia privind impozitul pe profit pentru anul ” (declaratia 101) prin care se declara impozitul pe profit aferent anului anterior si, de asemenea, pana la aceasta data trebuie platit impozitul pe profit aferent anului anterior (declarat in declaratia 101).
b) in cazul in care inchiderea exercitiului financiar nu se efectueaza pana la data de 15 februarie , respectiv exercitiul financiar anterior se inchide pana la data stabilita ca termen limita pentru depunerea situatiilor financiare anuale, in “Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat’ (declaratia 100), cu termen de depunere 25 ianuarie , se va declara in contul impozitului pe profit pentru trimestrul IV o suma egala cu impozitul pe profit calculat si evidentiat pentru trimestrul III , pana la aceasta data existand si obligatia de a plati acest impozit. In aceasta situatie, “Declaratia privind impozitul pe profit pentru anul 2007” (declaratia 101) se va depune pana la data de 15 aprilie 2008 , aceasta fiind si data pentru plata impozitului pe profit aferent anului 2007 (in urma definitivarii inchiderii exercitiului financiar rezulta un impozit pe profit mai mare decat cel aferent trimestrului III).
Asta am inteles!
Dar ce trebuie sa fac acum?
Cum pot corecta erorile?
adriana.negoita a scris:

Asta am inteles!
Dar ce trebuie sa fac acum?
Cum pot corecta erorile?

Faci o declaratie rectificativa 710 sau faci declaratia 101 cu suma corecta.
Si daca fac declaratia 710 trebuie sa declar cat era aferent la trim III, adica 38.500.

Ce se intampla cu diferenta?
Ar trebui sa o platesc si sa mai platesc si penalitatile aferente?
adriana.negoita a scris:

Si daca fac declaratia 710 trebuie sa declar cat era aferent la trim III, adica 38.500.

Da
adriana.negoita a scris:

Ce se intampla cu diferenta?
Ar trebui sa o platesc si sa mai platesc si penalitatile aferente?

o declari prin 101 termen 15 aprilie

ContSters42967, utilizator