avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... problema telefon in garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

problema telefon in garantie

Buna seara!
In data de 10 ianuarie 2011, odata cu prelungirea abonamentului de voce, am achizitionat si un telefon mobil.
Toate bune si frumoase pana cand bateria telefonului s-a descarcat complet si am incercat s-o reincarc. Am observat ca ceva este in neregula cu telefonul, intrucat acesta nu se incarca, fiindu-mi imposibil sa-l mai deschid.
Pe data de 18 ianuarie, am predat telefonul furnizorului, in vederea efectuarii reparatiilor.
In data de 25 ianuarie 2011, am fost instiintat de catre furnizor ca garantia telefonului a fost anulata de catre departamentul service, intrucat produsul prezinta urme de contact cu lichid de orice natura.
Am ramas interzis la aflarea acestui lucru, mai ales ca telefonul nici macar nu a parasit locuinta mea pe parcursul saptamanii in care l-am folosit, nu am iesit cu el in zapada, la piscina, etc etc, singurul loc in care a stat a fost masa din camera mea (de fapt l-am folosit 4 zile, fiind si week-endul la mijloc, hilar, nu?)
As vrea sa depun o sesizare la ANPC dar nu stiu temeiul de drept in baza caruia as putea face acest lucru.
Rog ajutor!
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters158230 , utilizator 10:05, 28 Ianuarie 2011
Nu aveti nevoie de temei de drept,pur si simplu reclamati la ANPC cele intamplate.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2011
andymaurul, utilizator
Este o practica veche a service-ului sa scoata din garantie produsul pe acest motiv.
Problema este urmatoarea.
Reprezentantul care a preluat telefonul are obligatia ca la primirea in service sa faca o minima constatare a produsului.
Daca pe fisa de intrare nu a scris faptul ca prezenta urme de lichid aveti sanse sa va rezolve OPC-ul reclamatia.
Au fost service-uri care faceau poze aparatului dupa deschidere dar nu puteau dovedi ca pozele au fost facute de fata cu clientul asa ca au pierdut procesul.
Puteau si ei sa puna cu pipeta 2-3 picaturi de apa si sa faca apoi poze.
Acum depinde ce ati semnat la constatare si daca aveti acea nota scrisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie samsung galaxy s5 in contact cu apa beast_yoo beast_yoo Buna seara, Acum 2 luni am cumparat un telefon Samsung Galaxy S5 de la Vodafone... In garantie ascest telefon are specificatia \\"Rezistent la apa\\"... am ... (vezi toată discuția)
Garanție comerciala - telefon mobil Calin92 Calin92 Bună ziua! Am o situație inedita și pe care nu știu cum as putea sa o mai gestionez. Am un telefon mobil pentru care exista garanție comerciala pana în ... (vezi toată discuția)
Telefon in garantie defect reparat de 6 ori se refuza inlocuirea fanboss fanboss Problema mea a inceput cu data de 13.08.2012 cand am constatat ca telefonul nu mai fuctiona normal defectul consta tasta zero a toushcreenului nu mai ... (vezi toată discuția)