avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie Samsung Galaxy S5 in contact cu apa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie Samsung Galaxy S5 in contact cu apa

Buna seara,

Acum 2 luni am cumparat un telefon Samsung Galaxy S5 de la Vodafone... In garantie ascest telefon are specificatia "Rezistent la apa"... am intrat in apa cu el conform specificatiilor din garantie (adancime, timp ), insa a intrat apa in telefon ... l-am dus la garntie unde mi au anulat garantia spunandu-mi ca nu l-am folosit cum trebuia .. Insa eu am facut un test banal ... am scos bateria si am pus vata in locul ei si l am bagat in apa ... si tot intra apa in el .. :(( Ce pot sa fac ??? ajutorrr
Cel mai recent răspuns: BogdanBobo , utilizator 15:07, 5 Ianuarie 2016
Un telefon nu este similar cu un ceas rezistent la apa.

Un telefon mai are diverse spatii deschise;) pe unde poate intra apa in interior, cum sunt cele pentru casti sau alimentare.

Ati respectat instructiunile producatorului in privinta testarii rezistentei la apa?

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2015
cyan, moderator
utilizarea/evitarea/protectia diferitelor 'gaurici" face diferenta intre normal si alte alea:hugall:
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2015
ContSters344024, utilizator
Este buna intrebarea cu respectarea instructiunilor dar oare atunci cand l-a cumparat nu era inchis sau sigilat?

Ei trebuie sa dovedeasca ca nu l-a inchis bine si se poate dovedi daca acesta este motivul sau o mica defectiune de fabricatie.

Mergeti la OPC ca sa faceti reclamatie.

La Samsung Galaxy S 6 sau la Samsung Note 4 este la fel cu posibilitatea de scufundare?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

La Samsung Galaxy S 6 sau la Samsung Note 4 este la fel cu posibilitatea de scufundare?


Puteti incerca;) dar parerea mea este ca promovarea aptitudinii telefoanelor de a fi rezistente la apa este o mare prostie a producatorilor de telefoane.

Se vor gasi destui care sa intre cu telefonul in piscina sau mare iar de sub apa sa incerce sa vorbeasca cu prietenii.
Nu cred ca in instructiunile telefonului scrie ca poate fi folosit in apa, de altfel in link-ul pe care l-am gasit pe site-ul producatorului nu se recomanda utilizarea aparatului in mediu umed.

Despre rezistenta la apa S6
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2015
cyan, moderator
Am trimis telefonul la o contraexpertiza la samsung si mi au dat un raspuns ... din care fiecare intelege ce doreste :

Defectul reclamat de client: “contraexpertiza pentru rezistenta telefonului la apa”.

Raspuns service :
"Ca urmare a verificarilor efectuate de catre tehnicianul autorizat SAMSUNG, s-a constatat ca produsul prezinta contact cu lichide, iar pentru a fi adus la conformitate necesita inlocuirea
placii de baza, modulului display, rama si modulul usb"

Eu ce sa inteleg din acest raspuns ? :)) eu am cerut expertiza pentru rezistenta telefonului la apa.. si pentru asta eu am platit .. pentru un raspuns vag din care nu inteleg daca este rezistent sau nu ..

Alte discuții în legătură

Telefon mobil "nedestinat pietei europene" benji1 benji1 In septembrie 2014 am achizitionat de la magazinul EMAG un telefon mobil SAMSUNG I9192 Galaxy S4 mini Dual Sim 8GB. In ultima perioada bateria a inceput sa se ... (vezi toată discuția)
Garantie telefon mobil Ina_2011 Ina_2011 Buna ziua. Acum 2 luni am achizitionat un telefon mobil Samsung Galaxy S4 mini de la un operator de telefonie mobila din Buc., impreuna cu un contract de 23 ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de returul unui telefon cumparat. Silviu GHITA Silviu GHITA Buna ziua, In data de 16 noiembrie am achizitionat online de la Quickmobile (EURO RETAIL TECH SRL Baia Mare) un telefon SAMSUNG GALAXY NOTE 8, pe persoana ... (vezi toată discuția)