Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat

buna seara ..am o intrebare care ma macina de 3 luni si jumatate aproximativ.....in data de 17 noiembrie am fost prins cu autoturismul meu cu numere provizorii expirate ...din aceea seara mia fost suspendat dreptul de a conduce autovehiculul..inca nu mi-a venit nimic nnici de la judecatorie nu stiu absolut nimic...e normal...?cand o sa-mi redea permisul?daca mi-ar veni o contraventie sau ceva de plata eu stiind ca mi-a facut dosar penal?ce se intampla?pana cand poate sa-mi suspende permisul?
Cand v-ati urcat la volan stiind ca numerele sunt expirate , nu va macina faptul ca veti comite o infractiune ?
Permisul va este retinut pana la finalizarea cercetarilor in dosarul penal care vi s-a intocmit .
Cercetarile se efectueaza de politie si sunt supravegheate de parchet . Parchetul decide daca veti fi trimis in judecata sau nu . Probabil veti primi o amenda administrativa ( nu contraventie ) .
Vi s-a facut dosar penal pentru infractiunea prevazuta de art. 85 din Codul rutier.
Conform prevederilor art. 85 din Codul rutier punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.
Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu numar fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulatie în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.
diana ramona a scris:

Cand v-ati urcat la volan stiind ca numerele sunt expirate , nu va macina faptul ca veti comite o infractiune ?
Permisul va este retinut pana la finalizarea cercetarilor in dosarul penal care vi s-a intocmit .
Cercetarile se efectueaza de politie si sunt supravegheate de parchet . Parchetul decide daca veti fi trimis in judecata sau nu . Probabil veti primi o amenda administrativa ( nu contraventie ) .

Nu inteleg de ce preconizati o solutie a parchetului,fara a cunoaste antecedentele penale ale utilizatorului.La fel de bine am putea sa vorbim de o pedeapsa cu suspendare sau cu executare,de ce nu,din moment ce nu cunoastem circumstantele atenuante sau agravante de care ar beneficia utilizatorul ,sau eventual de o stare de recidiva.Fapta a fost comisa,ramane ca organele de urmarire penala sa se pronunte .

Domnule,urmeaza sa fiti chemat la audieri,de aceea va sfatuiesc sa consultati un avocat,care sa va reprezinte.
In cazul infractorilor primari,in cazul recunoasterii faptelor,in functie de circumstantele personale ale inculpatului se poate aplica o pedeapsa cu amenda administrativa.
In celelalte situatii se poate ajunge la pedepsele indicate de dl.consilier.