Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire?

Buna!Ma numesc Maria si as dori si eu cateva informatii. Sunt casatorita de 5 ani. Sotul meu are tatal decedat de 20 de ani. Casa in care locuim este pe numele bunicii lui (mama tatalui lui). Aceasta a decedat in urma cun 10 luni. soacra mea locuieste intr-un sat invecinat de 15 ani, in concubinaj. as vrea sa stiu daca trebuie sa dezbat mostenirea cu ea ??????
Soacra dvs. nu are vocatie succesorala la mostenirea bunicii sotului dvs., adica soacra ei. Drept de mostenire are sotul dvs., care vine la mostenire prin reprezentare in numele tatalui sau mort de 20 de ani, care in raport cu defuncta are calitatea de fiu predecedat. Deci sotul mosteneste tot ce ar fi primit tatal lui daca ar fi trait, si daca tatal a fost unicul copil, mosteneste tot.
bineinteles ca trebuie ca dezbaterea succesorala sa aiba loc si in prezenta soacrei tale, care este sotia supravietuitoare a defunctului si in aceasta calitate poate veni la succesiunea sotului ei predecedat. totodata aceasta poate renunta la succesiuni in favoarea fiului ei, adica sotul tau. daca insa ai interes ca soacra ta sa nu mosteneasca bunuri din masa succesorala, atunci va trebui sa o dai in judecata si sa demonetrezi ca nu a acceptat succesiunea in termenul legal de optiune succesorala....succes!
va multumesc fff mult!!!!
Care mostenire sa o dezbateti? Ca vad ca sunt doi decedati in text...
dariaU a scris:

bineinteles ca trebuie ca dezbaterea succesorala sa aiba loc si in prezenta soacrei tale, care este sotia supravietuitoare a defunctului si in aceasta calitate poate veni la succesiunea sotului ei predecedat. totodata aceasta poate renunta la succesiuni in favoarea fiului ei, adica sotul tau. daca insa ai interes ca soacra ta sa nu mosteneasca bunuri din masa succesorala, atunci va trebui sa o dai in judecata si sa demonetrezi ca nu a acceptat succesiunea in termenul legal de optiune succesorala....succes!

DariaU: Este vorba de un fiu predecedat! Numai cei in viata la data decesului defunctei pot avea vocatie succesorala!
Cum s-o mosteneasca tatal mort de 20 de ani pe bunica moarta de doar 10 luni????????? Singurul mostenitor este sotul doamnei, asa cum am scris deja, sub conditia ca bunica sotului sa nu mai fi avut alti copii.
Liliana, este vorba de dezbaterea succesiunii dupa bunica sotului doamnei, decedata de 10 luni, care avea in proprietate o casa.