Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare contestata in instanta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare contestata in instanta

Buna seara. Detin un autoturism inmatriculat in Italia si intorcandu-ma acasa, vreau sa si inscriu masina in Romania. Am incercat sa evit sa platesc taxa de prima inmatriculare avand o ruda cu handicap de gradul 1 insa nu s-a putut - multumiri pentru consiliere pe aceasta cale d-lui [...] alias - prodiamant. Din cate am inteles aceasta taxa se poate contesta in instanta si de cele mai multe ori se da castig de cauza proprietarilor. Nu cunosc detalii asa ca va cer inca o data ajutorul: E posibila varianta asta? Daca da, cum trebuie sa actionez?
Daca nu ati inmatriculat masina pana in prezent, intrati pe noile taxe de poluare valabile de la 1.01.2011. Pe legea astfel modificata, fiind abia inceputul anului, avand in vedere imposibilitatea obiectiva de a se termina un astfel de dosar, nu putem sa va spunem care este practica instantelor nationale.

Eu zic sa incercati, nu aveti ce pierde. Intai adresati o cerere de restituire catre A.F.P. din localittaea unde platiti taxa. Ulterior veti primi un raspuns negativ din parte lor si veti introduce o contestatie la Tribunal (nu la Judecatorie).

Va recomand sa contactati un avocat din zona dumneavoastra!

Succes!
Smarian a scris:

Daca nu ati inmatriculat masina pana in prezent, intrati pe noile taxe de poluare valabile de la 1.01.2011. Pe legea astfel modificata, fiind abia inceputul anului, avand in vedere imposibilitatea obiectiva de a se termina un astfel de dosar, nu putem sa va spunem care este practica instantelor nationale.

Intre timp am aflat ca la Rm.Valcea, acolo unde locuiesc s-au castigat destule procese. Momentan mai am 2 luni de asigurare in Italia, astept sa-mi expire asigurarea, ma duc platesc taxa si dupa actionez in instanta.

Smarian a scris:
Eu zic sa incercati, nu aveti ce pierde. Intai adresati o cerere de restituire catre A.F.P. din localittaea unde platiti taxa. Ulterior veti primi un raspuns negativ din parte lor si veti introduce o contestatie la Tribunal (nu la Judecatorie).

Va recomand sa contactati un avocat din zona dumneavoastra!

Succes!

Tocmai aici e problema. Singura retinere de pana acum e ca nu stiu ce pot pierde, adica ce suma as cheltui la tribunal. Am aflat ca onorariul avocatului difera de la caz la caz, insa ma intereseaza o suma in mare, in caz ca o sa pierd. Nu cred ca e tot una 100 de euro cu 500. :D
Best regards, Alexandru Popa.
ejneb00n, utilizator