avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata urgent
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata urgent

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire.
As vrea sa stiu cand se poate pensiona sotul meu nascut in 1954 .
Acesta munceste din 1972 fara nici o perioada de intrerupere.
Ma intereseaza chiar pensionarea anticipata daca mai este posibila.
Va multumesc.:)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:43, 1 Februarie 2011
Pensionare limita de varsta 65 ani, stagiu de cotizare complet 35 ani
Pensionare anticipata 60 de ani cu un stagiu minim de cotizare de 43 ani
Pensionare anticipata partial 60 de ani cu un stagiu minim de cotizare de 35 de ani
daca va fi dat in somaj...perioada de somaj este considerata vechime la pensie?
Da, perioada de somaj indemnizat este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 38 de ani vechime. pot deveni pensionar? alinbolbos alinbolbos Buna, Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbati cristinahogye cristinahogye - sunt angajat din 1975 (conditii de munca normala) - armata am facut-o intre anii 1976- 1978 - am fost somer un an dupa care am lucrat opt luni la ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie AdrianG1954 AdrianG1954 Am 31 ani si 11 luni vechime si 4 ani si 9 luni grupa a II - a de munca. Sunt nascut in octombrie 1954. Cand pot sa ma pensionez, anticipat sau de drept? (vezi toată discuția)