Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata urgent
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata urgent

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire.
As vrea sa stiu cand se poate pensiona sotul meu nascut in 1954 .
Acesta munceste din 1972 fara nici o perioada de intrerupere.
Ma intereseaza chiar pensionarea anticipata daca mai este posibila.
Va multumesc.:)
Pensionare limita de varsta 65 ani, stagiu de cotizare complet 35 ani
Pensionare anticipata 60 de ani cu un stagiu minim de cotizare de 43 ani
Pensionare anticipata partial 60 de ani cu un stagiu minim de cotizare de 35 de ani
daca va fi dat in somaj...perioada de somaj este considerata vechime la pensie?
Da, perioada de somaj indemnizat este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.