Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca in Germania pe o perioada de 6 luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca in Germania pe o perioada de 6 luni

Buna ziua ,

Am nevoie de sfat de specialist. Am incheiat un contract pe o perioada de 6 luni in Germania dar sunt in concediu de cresterea copilului. Nu mi se mai acorda concediul?
Concediul pentru cresterea copilului se acorda personelor care au contractul de munca suspendat. Nu se acorda concomitent si CIC si salariul. Cu alte cuvinte trebuie sa incetati CIC pe perioada cat aveti contract de munca.
Contractul este cu o societate din tara sau din Germania?
Societatea este in Germania.
Chiar daca societatea este in Germania , pe perioada CCC nu puteti realiza venituri. In sens contrar, plata indemnizatiei se suspenda.