Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intreruperea CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intreruperea CIC

Sunt de o luna in CIC. As vrea sa intrerup concediul pentru o luna. Se poate apoi relua CIC pana la sfarsitul perioadei pentru care am optat initial sau se pierde dreptul la indemnizatie? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos pentru raspuns. Am optat pentru 1 an.
Si, mai exact, am nevoie de aceasta intrerupere a CCC pentru incasarea unor venituri- cu acordul angajatorului. Nu as vrea sa pierd apoi dreptul la indemnizatie, fiind vorba de aproape un an.
1. Din OUG 111/2010:

Art. 16

(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:

i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in cazul in care persoana indreptatita se afla in una sau mai multe din urmatoarele situatii:

a) primeste diverse sume in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu;

2. Asadar spuneti ce reprezinta veniturile pe care vreti sa le incasati.
Ar fi vorba de incetarea contractului individual de munca si incasarea unor salarii compensatorii. Societatea se va inchide si ar fi de ambele parti avantajos sa procedam asa. Va multumesc pentru raspuns.