Forum Discuţii juridice Achiziţii publice prescriere amenda
Discuție deschisă în Achiziţii publice

prescriere amenda

Prin OUG nr. 72/17 iunie 2009 , Articolul 295, alineatul (2) din OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 418 din 15 mai 2006, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 337/2006, termenul de prescriere al aplicarii sanctiunii amenzii contraventionale a fost marit de la 12 luni la 24 luni de la data savarsirii faptei.
In luna martie 2009 o institutie publica a incheiat un contract de servicii, care in luna mai 2010 a fost verificat de institutiile abilitate si declarat ilegal.
La aceasta data ( 07.02.2011) se mai poate aplica amenda contraventionala?
sima marin a scris:

Prin OUG nr. 72/17 iunie 2009 , Articolul 295, alineatul (2) din OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 418 din 15 mai 2006, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 337/2006, termenul de prescriere al aplicarii sanctiunii amenzii contraventionale a fost marit de la 12 luni la 24 luni de la data savarsirii faptei.
In luna martie 2009 o institutie publica a incheiat un contract de servicii, care in luna mai 2010 a fost verificat de institutiile abilitate si declarat ilegal.
La aceasta data ( 07.02.2011) se mai poate aplica amenda contraventionala?

Martie 2009- martie 2010-martie 2011...deci s-ar putea aplica amenda contraventionala...daca va referiti la termenul de 24 luni de la data savarsirii faptei.Nu va inteleg nelamurirea, poate reveniti cu detalii.
Conform art. 295 (2) din O.U.G. nr. 34/2006, amenda putea fi aplicata in termen de12 luni de la incheieea contractului, adica martie 2010. Ulterior prin O.U.G. 72/17.06.2009 termenul a fost marit la 24 luni.
In aceasta situatie amenda mai poate fi aplicata pana martie 2011?
Raportat la data declararii ilegale a contractului (mai 2010), teoretic, da.