Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... restante CASS- PFA inchis
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

restante CASS- PFA inchis

Daca in luna martie 2010 PFA-ul a fost radiat de la Registrul comertului cum mai pot fi urmarite restantele la plata contributiei la sanatate pentru care s-au emis somatii de plata?
Atentie, PFA-ul l-ati radiat dar contributia de sanatate o datorati pe CNP , prin urmare dvs. Popescu sau Ionescu etc. datorati aceasta contributie si nu PFA-ul.

Declaratia la CASA DE SANATATE o faceti (ati facut-o ) pe CNP si nu pe PFA cu numar de la ORC , adica pe CIF!
Pentru acest PFA nu s-au depus declaratii. Impunerea s-a facut din oficiu de catre CASS. Banuiesc ca totusi nu are importanta, rapunzatoare ramane persoane fizica si nu PFA-ul ca entitate juridica. Ma insel?
PFA-ul nu are personalitate juridica. Legea 95/2006 obliga PFA-urile la contributia la sanatate. Impunerea s-a facut pe baza acestei legi, pe baza veniturilor declarate de PFA la ANAF care au ajuns in cele din urma si la sanatate.
Multumesc. Am inteles