Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cum desfiintez un SRL?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cum desfiintez un SRL?

Buna seara.
Am o dilema privitoate la SRL-ul la care sunt asociat unic. Doresc sa desfiintez firma si nu stiu care este procedura.
SRL-ul l-am infiintat in august 2010 si nu are nici un fel de activitate. Am fost azi la Administratia Financiara pt a solicita o fisa sintetica cu toata situata firmei si mi s- a dat o adresa de email a inspectoarei care se ocupa de sectorul in care este arondata firma. Cum aflu daca am datorii?Daca nu am depus declaratiile capat vreo amenda? Ce este de facut?incotro sa ma indrept?Trebuie sa desfiintez firma de urgenta!!!
Va rog ajutati-ma!
Adresati-va registrului de comert pentru dizolvare, veti fi indrumat ce acte trebuie sa intocmiti in prealabil. Va fi vorba despre o decizie a dumneavoastra ca asociat unic. Actul se va publica, prin intermediul serviciilor din registrul comertului, in monitorul oficial. In mod automat administratia de sector va face sau nu opozitie, la ceea ce s-a publicat in monitorul oficial. Daca face opozitie inseamna ca ceva este in neregula (o declaratie nedepusa, un impozit neachitat). Va trebui rezolvata opozitia pana la termenul care vi se da. Aceasta "rezolvare" se face cu inspectorul de rol fiscal, la administratia financiara. El va va comunica in ce fel se pot acoperi viciile si cu ce costuri (eventuale amenzi). Dupa ce se rezolva opozitia, societatea, cu toate celelalte acte pe care le mai cere registrul de comert se radiaza. Aceasta este calea (pe scurt).
multumesc pt raspuns
ma poate lamuri cineva cum aflu daca firma are datorii?

Cum aflu daca am datorii?

daca nu ati declarat nici un impozit de unde sa aveti datorii ??
Daca nu am depus declaratiile capat vreo amenda?

buneinteles
Ce este de facut?incotro sa ma indrept?Trebuie sa desfiintez firma de urgenta!!!

Contactati un lichidator care va va radia soc
aveti cumva idee cat este amenda?
Nu aveti nevoie de lichidator.
Dizolvarea si lichidarea potrivit Art 235 din L 31/90.
Achitati eventualele datorii si amenzi, si introduceti cererea de dizolvare fara "ajutorul dezinteresat" al lichidatorului.