Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ajutati ma cu dizolvarea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ajutati ma cu dizolvarea unei firme

buna ziua
am o firma infiintata in anul 2002 de comert cu amanuntul
in primele 2 luni am avut ceva activitate si am si depus la administratie hartiile cerute
in 2003 am suspendat activitatea
din 2003 pana in prezent nu am mai depus la administratie si imi tot trimiteau instiintari ca nu am depus bilanturi.acestea nu au fost depuse pt ca am avut un contabil....
intrebarea mea este cum scap de firma si fara sa platesc amenda la administratie
va multumesc
Avand in vedere ca nu ati depus bilantul contabil s-ar putea sa aveti surpriza (placuta) ca firma dvs. sa fie dizolvata si chiar radiata din registrul comertului. Verificati pe site-ul onrc.ro si pe mfinante.ro situatia firmei dvs.
Sorin Susca, Consilier juridic
pe site-ul onrc.ro la stare firma apar urmatoarele:inrerupere temporara de activitate
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2004
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2005
- Bilanţul anual nedepus la registrul comerţului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007
data ultimei inregistrari la RC 01.07.2005
Verificati si pe mfinante.ro la persoane juridice si vedeti ce apare la rubrica : Stare societate
la stare societate apare:SUSPENDARE ACTIVITATE din data 06 October 2004
De firma "scapati" prin lichidare sau cesiune parti sociale.
De amenda nu scapati.

Legea 82/1991
Art. 41. - Constituie contravenţii la prevederile prezentei legi următoarele fapte, dacă nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Economiei şi Finanţelor cu privire la:
f) întocmirea şi depunerea la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor a situaţiilor financiare periodice sau a raportărilor contabile stabilite potrivit legii;
g) nedepunerea declaraţiei din care să rezulte că persoanele prevăzute la art. 1 nu au desfăşurat activitate;

Art 42 - (1) Contravenţia prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. h) se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 30.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 1.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c), d), e), pct. 4 şi 5, cu amendă de la 400 lei la 5.000 lei, cea prevăzută la pct. 6, cu amendă de la 10.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) şi b), cu amendă de la 300 lei la 4.000 lei, cea prevăzută la pct. 2 lit. f), cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cea prevăzută la pct. 3, cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, iar cea prevăzută la pct. 2 lit. g), cu amendă de la 100 lei la 200 lei. Criteriile în funcţie de care se stabileşte nivelul amenzii se corelează cu nivelul cifrei de afaceri, după caz.
(2) Amenda pentru neîndeplinirea obligaţiei prevăzute la art. 41 pct. 2 lit. f) este de la 1.000 lei la 3.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 şi 30 de zile lucrătoare, şi de la 1.500 lei la 4.500 lei, dacă perioada de întârziere depăşeşte 30 de zile lucrătoare.
(7) Contravenţiilor prevăzute la art. 41 le sunt aplicabile dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

OG 2/2001

Art. 28. - (1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de 48 de cel mult ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.

Daca nu ati avut activitate, platiti o amenda de 50 lei.
Daca ati avut activitate, platiti o amenda de 750 lei.
Ana Muntianu, Consultant fiscal