Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa

Buna ziua,
In anul 2009 am achizitionat o locuinta prin programul "Prima Casa".Am rambursat anticipat 85% din suma,in cazul in care voi achita si diferenta ramasa de 15% in acest an ,cum trebuie sa procedez cu banca ,cu notarii,cu Fondul pt.scoaterea de sub ipoteca...... ce acte ,sau bani,presupune inchiderea acestui imprumut?Va multumesc!
In mod normal nu mai sunt costuri dupa achitarea ratelor. Veti incheia cu banca un act prin care se dovedeste ca nu mai aveti datorii dupa care solicitati la Cartea funciara radierea ipotecii (taxa nesemnificativa).
dupa ce rambursati creditul integral obtineti de la banca un acord pentru radierea ipotecii, acesta se depune impreuna cu o cerere de radiere si o chitanta de 60 de lei la C.F.