Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

Un imobil avea 2 coproprietari. Unul din ei face un imprumut notarial (fara ipoteca) pe care nu l achita la termen si se demareaza executarea silita(fara sa se ceara iesirea din indiviziune). Intre timp primul coproprietar cere si obtine hotarare jud def si irevocabila de iesire din indiviziune si i se atribuie intreg imobilul in schimbul unei sulte (pe care a si platit-o). Ce solutii exista mai departe ca executorul sa nu continue executarea?
sa faca dovada ca debitorul nu mai are drept de proprietate asupra imobilului
A facut dovada dar executorul insista si a emis deja publicatie de vanzare desi noul proprietar si-a intabulat dreptul ducandu-i si extras de CF.
Executorul ar putea sa se indrepte asupra sultei primite de celalalt coproprietar sau ar putea sa infiinteze poprire pe toate veniturile pe care le are de incasat cel de-al doilea coproprietar.
Ar putea dar nu o face! Ce solutii sunt?