Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... import
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

import

Buna seara.
Am deschis un SRL cu cod CAEN unic (activitati referitoare la sanatatea umana) si doresc sa fac achizitii din import pentru dotare. Pot face asta direct sau am nevoie de intermedierea unei societati de import-export?
Multumesc.
Puteti achizitiona bunurile necesare desfasurarii activitatii si direct de la furnizori externi.
Indiferent daca fac sau nu parte din Uniunea Europeana ?
Importul il puteti face direct dar la vamuire cred c-ar fi indicat sa folositi un comisionar vamal pentru ca sunt anumite proceduri pe care acesta le cunoste foarte bine. TVA - ul il platiti in vama.
Daca tranzactia este intracomunitara va trebui sa sa va inscrieti in Registru Operatorilor Intracomunitari( pentru decontul de TVA)
Daca furnizorul este din afara Uniunii Europene veti plati si taxe vamale.
Multumesc frumos.