Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inscriere sistemul informatic vamal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inscriere sistemul informatic vamal

Buna seara.

Detin un SRL neplatitor TVA care efectueaza in prezent formalitatile vamale pentru un import din China.
Am trimis comisionarului vamal certificatul de inregistrare a societatii, in vederea inscrierii acesteia in sistemul informatic vamal. Mentionez ca vamuirea se face la Bucuresti.

Comisionarul vamal mi-a spus ca inregistrarea nu s-a efectuat inca si ca trebuie sa merg la vama din Ploiesti (in raza careia isi are sediul societatea noastra) sa ma inscrie. Cu ce acte trebuie sa merg si care este procedura?

Multumesc anticipat
dupa cate imi amintesc, procedura este destul de simpla. statul firmei cu ultimele modificari din care sa reiasa clar cine este administratorul firmei, certificatul de inregistrare si cif-ul acela cu RO. in functie de vama se mai completeaza si o cerere. daca il cunosti pe comisionar se poate ocupa el de toata treaba.
poti da un telefon la vama ploiesti.
mm_ally a scris:

Comisionarul vamal mi-a spus ca inregistrarea nu s-a efectuat inca si ca trebuie sa merg la vama din Ploiesti (in raza careia isi are sediul societatea noastra) sa ma inscrie.

Nu e clar din afirmatie cine face inscrierea. sa merg legat cu sa ma inscrie nu se leaga ca actiune.

Cu ce acte trebuie sa merg si care este procedura?

Nu ati intrebat comisionarul vamal ? Sau nu stie ? Sau nu vrea sa va spuna ?
Cine va poate indruma cel mai bine privind actele necesare decat un comisionar vamal sau un agent vamal.

Suplimentul care nu a avut legatura cu intrebarea a fost sters .
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
actele de mai sus sunt necesare pentru efectuarea unui import.
inainte de efectuarea PRIMEI operatiuni vamale, persoanele juridice trebuie sa se inregistreze in sistemul informatic vamal. tocmai asta intreba si mm_ally, nimic altceva.
inscrierea trebuie facuta de persoana juridica dar, cu o mica atentie, o poate face comisionarul vamal.
crede-ma ca stiu "relatia" dintre un vames si un comisionar vamal. sunt ca fratii :D
ContSters61319, utilizator
Slice a scris:

... tocmai asta intreba si mm_ally, nimic altceva.

Imi cer scuze pentru neatentie privind extinderea intrebarii si furnizarea de date de care nu avea nevoie mm_aly.
Pana la urma s-a rezolvat. Problema era ca trecuse ceva vreme si nu apaream in sistem.
A durat ceva pana s-a efectuat inregistrarea.

Intre timp insa am facut rost si de informatiile necesare inscrierii in sistemul informatic vamal:
- cerere inregistrare (o sa o adaug la documente utile);
- copie CUI;
- copie certificat inregistrare fiscala daca firma este platitoare de TVA.

Am atasat si cererea in caz ca mai sunt persoane care s-au impiedicat de acesta problema.

Multumesc oricum pentru raspunsuri.