Forum Discuţii juridice Achiziţii publice un novice in achizitii publice!contestatie caiet ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

un novice in achizitii publice!contestatie caiet sarcini???

buna ziua
recunosc sunt incepator in acest domeniu interesant-achizitiile publice
vreau sa ma lamuriti si pe mine, se poate face contestatie la caietul de sarcini-licitatie deschisa, pe motiv ca aceste conditii sunt:( discriminatorii?
nu este actul meu unilateral,de vointa Economica ca si achizitor???!
care este legislatia (legi, norme,odine etc.) aplicabila intocmiri caietului de sarcini, daca exista!?:(
Da, puteti contesta caietul de sarcini, insa trebuie sa argumentati foarte bine contestatia.
HG 925/2006 si OUG 34/2006 reglementeaza in principal derularea achizitiilor publice.

Daca va referiti strict la caietul de sarcini gasiti la art. 35-38 din OUG 34.
Daca va referiti la conditiile de calificare din documentatia de atribuire, gasiti in cap.V, sectiunea 2 din OUG 34 si Cap.II sectiunea 1 din HG 925.

De aceea exista HG 925 si OUG 34, ca sa nu aplicam doar "...actul meu unilateral,de vointa Economica ca si achizitor???!"

Si in general, de aceea exista legi...

Contestatia se poate face pentru orice. Si se accepta de catre CNSC doar daca este intemeiata si se constata incalcari reale ale legislatiei(nu neaparat numai HG 925 si OUG 34). Daca nu, se respinge.

Asta daca vorbim despre autoritati contractante.

vlad nicolae, moderator