Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concediului medical

intrebare: daca pe contractul de munca ai 1000 ron si este nedeterminat si sunt in concediu medical in urma unei operatii incadrat la 75%. care este suma pe care trebuie sa o primesc? multumesc!
Depinde de cod diagnostic de pe certificatl medical

Da atunci e 75%, vedeti ca scrie si pe spatele certificatului medical.
Se face baza de calcul:
Salariul brut pe ultimile 6 luni lucare / zilele efectiv lucrate in cele 6 luni.
Media pe zi *75%

E toata luna medicalul?
Popa Adrian, Contabil
da sunt 2 luni de medical si codul este 01 boala obisnuita. numai ca eu nu stiu sa calculez. dar 580 de ron mi se par putini.lucrez in restaurant si se lucreaza 1 cu 1zi dar intrebarea era pt ca mi se par putini.andy