Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit E profit discountul la plata facturilor anticipat?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

E profit discountul la plata facturilor anticipat?

Buna ziua!
In cazul platii in avans a unor facturi am primit tichete cadou pentru care am semnat un proces vebal de predare primire in care suma respectiva in tichete este denumita discount. In aceasta situatie trebuie inregistrate in evidenta contabila? (nu am primit nici o factura, nici macar pe zero). In plus trebuie sa achit ceva catre stat 9impozit, TVA) aferent sumei in tichete cadou?
Va multumim
Bineinteles ca trebuie inregistrate in contabilitate, fiind discount in ct de venit din reduceri. Daca firma are profit (incluzind inregistrarea tichetelor), platiti impozit profit.
Tva aferent acestor tichete nici nu deduceti, nici nu colectati.
chiar daca nu avem factura pentru ele?
Buna ziua.
In primul rand nu stiu daca faptul ca ati primit tichete cadou in loc de o factura de discount este legal sau nu.
Firma care v-a dat aceste tichete cadou, probabil a inregistrat valoarea lor pe cheltuieli. Ca urmare dvs ar trebui sa le inregistrati pe venituri (profit=venituri-cheltuieli). O sa platiti impozit de 16% cand se face calculul profitului impozabil la sfirsitul trimestrului. Nu trebuie sa platiti TVA.