avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit tichete cadou bonus
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

tichete cadou bonus

am incheiat cu o societate un contract furnizare tichete de masa. primesc bonus in tichete cadou 5% din valoarea tichetelor de masa. am incheiat pentru asta un contract de fidelizare. intrebarea mea este urmatioarea :cum inregistrez aceste tichete cadou si pe ce cheltuiala sa le scad astfel incat sa nu fie asimilate veniturilor salariale daca le dau salariatilor .cum pot jungla, in mod legal cu ele astfel sa fie totusi o cheltuiala deductibila.
factura de bonus arata astfel:
pozitia 1 tichete cadou 50 bucX10 lei=500 lei scutit de tva
pozitia 2 comision 50 bucX8.4 lei=-420 lei, tva -80 lei
total factura baza 80 lei tva -80 lei total de plata 0 lei
Nu mai operati factura in evidenta contabila intrucat are valoare totala 0 si nu se gaseste pe nici o declaratie (ex. 394 si 300)
ANAF nu are detectivi gen X Files ascunsi prin ghena de gunoi in care o veti arunca. Dati oamenilor ca merita.
Ceva e in neregula cu factura.factura nu are chiar valoare 0.Vedeti ca aveti o valoare pt.tichete si o reducere la servicii.Tichetele au valoarea de 500, ok.Serviciile sunt un venit din sconturi si reduceri obtinute, per total servicii, platite la societatea respectiva.Si daca ma gandesc mai bine si tichetele sunt tot venituri din reduceri.
factura de tichete de masa anterioara acestei facturi figura cu
pozitia 1 tichete de masa cu valoare fara tva
pozitia 2 comision cu valoare inclusiv tva
aceasta pentru contractul de fidelizare as inregistra-o
% 401 0 lei
5328 500 lei
628 -420 lei
4426 -80 lei

intrebarea se pune pe ce cheltuiala scad 5328 asfel incat sa evit cheltuielile sociale
le-as pune pe protocol dar ce documente justificative ar trebui sa am
pe reclama si publicitate?
Si totusi care este avantajul firmei dvs. din bonusul pe care il acorda societatea care furnizeaza tichetele cadou?

Presupunand ca factura initiala arata astfel:

% = 401 2190
5328 1000
628 1000
4426 190

Iar factura privind bonusul:

% = 401 0
5328 500
628 -420
4426 -80

Chiar nu vad nici un avantaj. Mai repede inclin sa cred ca este un dezavantaj, avand in vedere ca desi datoria catre furnizor ramane aceeasi, se micsoreaza cheltuiala deductibila care putea diminua impozitul pe profit, precum si tva deductibil.

Sau poate nu am inteles eu bine.
la tichete de masa platesc un comision foarte mic 1 leu si primesc prin ctr de fidelizare inapoi in tichete cadou 5% din valoarea tichetelor de masa. sper sa fiu destul de explicita.
numai ca eu nu stiu ce sa fac cu tichetele cadou pe care le primesc?

Alte discuții în legătură

Tichete de masa gabi.b gabi.b Am o factura de tichete de masa: total valoare nominala 549,36 lei ( 63 tichete x 8,72 lei) valoare imprimate 20 lei tva la valoarea imprimatelor 4,8 ... (vezi toată discuția)
Tichete depuse la un magazin cash&carry nicolcarmen nicolcarmen Firma unde lucrez primeste tichete masa, le tastez,OK.Dar se duce si aprov. de la [EDITAT] magazinul cash &carry unde le si depune.[EDITAT] Magazinul cash ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa gainusa2 gainusa2 buna ziua ma numesc axene puiu si as dori de la cei ce ma pot ajuta un sfat , cum trebuie sa intregistrez bonurile de masa in contabilitate si totodata ... (vezi toată discuția)