Forum Discuţii juridice Executare silită plata daune de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

plata daune de judecata

buna ziua
am pierdut un proces ,si am de plata daune de judecata catre parat.
In sentinta nu se specifica in cat timp ,sau cum trebuie platit .(toata suma sau in rate ,ce pot face daca nu ma inteleg cu paratul)
Se poate intarzia ,este stipulat in lege in cat timp trebuie platit, sau trebuie sa aspept o somatie
multumesc
de la data cand sent este def si rev dvs putei achita suma respectiva.
dc nu aveti toti banii respectivi si nici nu puteti ajunge la o intelegere puteti depune la cec intr-un cont la dispozitia si pe numele creditorului dvs , respectiv paratul sumele de bani si-l notificati prin executor judec de contul deschis si de modalitatea de plaat pe care vreti sa o faceti
cel mai probabil dc nu achitati respectivii bani paratul va merge la executor si veti fi somata de acesta din urma sa platiti , in cadrul executarii silite veti putea face un angajament de plata catre creditor
in conformitate cu art 274 c pr civ,partea care cade in pretentii(cu alte cuvinte apierdut procesul0,la cerere, va fi obligat sa plateasca cheltuielile de judecata pe care le va stabili explicit instanta in dispozitivul sentintei.
aceste cheltuieli vor trebui achitate de la data la care hotararea devine definitiva.
modalitatea de plata este ce-a agreata de cel care a castigat procesul.
regula este ca ele se vor achita intr-o singura transa.
in cazul in care nu va veti conforma benevol,veti fi executat silit;in acest fel se vor antama si alte cheltuieli cu executarea silita( care nu sunt de neglijat)
va sugerez sa le achitati imediat cand hotararea va deveni definitiva