avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutiri taxe speciale persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutiri taxe speciale persoane cu handicap

Persoanele cu handicap grav si accentuat,precum si persoanele invalide gradul I SI II
po fi scutite de taxele speciale stabulite prin Hotararei ale Consiliului local?Ce lege reglementeaza aceasta scutire?
Cel mai recent răspuns: MarcV , utilizator 14:25, 13 Martie 2011
La ce taxe speciale faceti referire?
Legea care reglementeaza facilitatile fiscale pentru persoane cu dizabilitati,este L nr 448/2006
Este vorba despre plata pazeii obstesti stabilita in conformitae cu legea 333/2006
Pentru raspuns corect,incercati sa prezentati date corecte
In mesajul initial ati precizat "taxe speciale stabulite prin Hotararei ale Consiliului local",iar ulterior ati invocat legea 333/2006 .
L nr 330/2006 publicata in Monitorul Oficial nr 629/20.VII.2006 se refera strict la Infiintarea centrelor de informare si consiliere pentru tineri
Legea nr 330/2006 ,nu contine dispozitii privitoare la plata pazei obstesti
Eronat am scris 333/2006 ,corect este Legea333/203
legea 333/2003

Alte discuții în legătură

Legea 333/2003 si legea 61/1991 manolebenieamin manolebenieamin Locuiesc in com. Priponesti, jud. Galati si am primit doua procese-verbale de amenda de cate 500 RON in 04.05.2007 si 09.08.2007 pentru ca nu m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Impozit pe casa king king Mama mea are 74 de ani,are o casa la tara in loc havarna din jud.botosani.pana acum cativa ani ,platea impozit pe casa ,350 lei vechi,nu are pamant, nu are ... (vezi toată discuția)
Scutire plata loc parcare, persoane cu dizabilitati! babanovac babanovac Buna ziua tuturor! Imi cer scuze anticipat daca postarea nu se afla unde trebuie, dar, fiind persoana cu handicap, gradul 2 accentuat, am considerat ca aici ... (vezi toată discuția)