Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procese verbale conciliere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procese verbale conciliere

Ma poate ajuta cineva cu model pv.de conciliere? as avea nevoie de model in cazul prezentarii la conciliere si model in care nu se prezinta la conciliere. Multumesc!
C O N C I L I E R E

Subscrisa, in calitate de creditoare..., prin prezenta convoc la conciliere pe debitoarea..., in legatura cu debitul acestora in valoare de 1.417.585.152lei vechi respectiv 141.758,5152 Ron catre societatea noastra.
Va aducem la cunostiinta ca in luna februarie a acestui an, firma dumneavoastra a achizitinat marfa de la firma noastra in valoare de 1.417.585.152 lei vechi, respectiv 141.758,51 Ron, conform facurilor atasate.
Deoarece nu ati achitat la timp suma respectiva, s-au acumulat penalitati de intarziere in valoare de 77.429.108 lei, penalitati calculate in cnformitate cu Lg. Nr. 356/06.06.2002, pana la data de 15.10.2004, astfel ajungandu-se la o creanta de 797.782.931 lei.
Intrucat dumneavoastra nu v-ati onorat obligatiile nici pana in prezent,in baza art. 720 Cod pr. Civ. va invitam in data de 15.03.2006, orele 16.00,la Cabinet de Avocatura situat in Bucuresti, in vederea stingerii pe cale amiabila a conflictului.
In cazul in care dumneavoastra nu veti da curs acestei concilieri, ne vedem nevoiti a va actiona in judecata, urmand sa suportati si toate cheltuielile de judecata.
Pentru a obtine relatii suplimentare va rugam sa o contactati pe doamna av.
Anexam alaturat copie de pe facturi, precum si un tabel cu calculul penalitatilor.

DATA SEMNATURA
Procesul verbal de conciliere prejudiciara (prevazuta de art.720 indice 1 C.pr.civ.) trebuie sa cuprinda locul si data unde si la care a fost incheiat, partile si reprezentantii legali ai acestora, pretentiile reciproce si punctul de vedere al fiecarei parti, iar daca o parte lipseste, in locul punctului de vedere al acesteia se va consemna lipsa (aceasta fiind singura diferenta intre cele doua situatii :)) si semnatura reprezentantilor legali. Anterior concilierii, in convocarea transmisa trebuie trimise si mijloacele de proba (in fotocopie) pe care partile isi intemeiaza pretentiile.
P.v. se incheie in atatea exemplare cate parti cu interese contrare sunt.
avloredanastanica a scris:

C O N C I L I E R E

Subscrisa, in calitate de creditoare..., prin prezenta convoc la conciliere pe debitoarea..., in legatura cu debitul acestora in valoare de 1.417.585.152lei vechi respectiv 141.758,5152 Ron catre societatea noastra.
Va aducem la cunostiinta ca in luna februarie a acestui an, firma dumneavoastra a achizitinat marfa de la firma noastra in valoare de 1.417.585.152 lei vechi, respectiv 141.758,51 Ron, conform facurilor atasate.
Deoarece nu ati achitat la timp suma respectiva, s-au acumulat penalitati de intarziere in valoare de 77.429.108 lei, penalitati calculate in cnformitate cu Lg. Nr. 356/06.06.2002, pana la data de 15.10.2004, astfel ajungandu-se la o creanta de 797.782.931 lei.
Intrucat dumneavoastra nu v-ati onorat obligatiile nici pana in prezent,in baza art. 720 Cod pr. Civ. va invitam in data de 15.03.2006, orele 16.00,la Cabinet de Avocatura situat in Bucuresti, in vederea stingerii pe cale amiabila a conflictului.
In cazul in care dumneavoastra nu veti da curs acestei concilieri, ne vedem nevoiti a va actiona in judecata, urmand sa suportati si toate cheltuielile de judecata.
Pentru a obtine relatii suplimentare va rugam sa o contactati pe doamna av.
Anexam alaturat copie de pe facturi, precum si un tabel cu calculul penalitatilor.

DATA SEMNATURA

Aceasta este convocarea la conciliere, iar nu p.v.:)