Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intelegere amiabila
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intelegere amiabila

In cazul unui accident din care a rezultat avarierea foarte usoara a unuia dintre autoturismele implicate si care s-a finalizat cu o intelegere amiabila semnata de catre ambele parti, exista posibilitatea ca ulterior sa mai apara si alte pretentii pentru despagubire???
Teoretic, nu, daca a fost semnata de ambele parti.
In principiu nu, doar daca in urma reparatiei se constata in presenta reprezentantului firmei de asigurari ca evenimentul respectiv a mai produs si alte avarii la autoturism, care nu au putut fi identificate in urma examinarii vizuale.
...multumesc pentru raspuns...dar am nevoie de o baza legala!!!
In conformitate cu prevederile art. 5 din Ordinul CSA 21/2008 ”Completarea si semnarea formularului Constatare amiabila de accident nu reprezinta o recunoastere a raspunderii conducatorilor auto, ci un cumul de elemente si fapte care vor contribui la solutionarea dosarelor de dauna”
In aceste conditii daca sunt indeplinite conditiile pentru despagubire se vor platii toate daunele care rezulta din eveniment chiar daca acestea nu au fost constatate la deschiderea dosarului de dauna.(avarii suplimentare pot fi constatate cu ocazia demontarii autovehiculului pentru reparatie)
Cel lovit poate emite orice pretentie, insa trebuie sa fie si justificata. alex_ionescu v-a raspuns f.corect si este bine sa tineti cont de argumentarile sale.