avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TITLU DE PROPRIETATE INCORECT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TITLU DE PROPRIETATE INCORECT

buna ziua va rog ajuta-ti-ma si pe mine,unchiul meu a primit titlul cu mostenirea de la tatal sau dar el nu apare pe titlu,in schimb cumnata lui apare.
-cum pot schimba titlul care este gresit executat?
-pe titlu unii dintre copii mostenitorului nu apar,in schimb nora defunctului apare,eu stiam ca pe un titlu apare sotia si copii.
-unde sa merg pt a primi titlul de proprietate corect?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 17:25, 14 Martie 2011
Anularea titlului se solicita la primaria care l-a eliberat, daca terenul nu a intrat in circuitul civil.
In acest ultim caz, anulare se dispune, daca este cazul, de catre judecatoria in a carei raza se afla terenul.
Cererea de chemare in judecata trebuie facuta în termen de 3 ani de la data la care a fost eliberat titlul de proprietate sau de la data la care persoana îndreptatita a luat cunostinta de faptul ca pentru suprafata respectiva a fost eliberat titlul de proprietate unei alte persoane.
Nerespectarea termenului de 3 ani duce la respingerea actiunii ca tardiv introdusa.
Ultima modificare: Duminică, 27 Februarie 2011
Darie Tudor, utilizator
Am si eu doua intrebari: tatal unchiului dvs, era decedat la data formularii cererii de retrocedare a terenurilor? Cumva cumnata unchiului dvs. a formulat cerere, iar unchiul dvs. nu?
Pentru ca daca ar fi asa...titlul respectiv este lovit de nulitate absoluta, care poate fi invocata oricand, nu doar de nulitatea relativa descrisa de colegul @darietudor (nora nu putea in nici un caz mosteni socrul si nici nu putea veni la mostenirea acestuia, eventual, prin reprezentarea sotului sau decedat - daca fratele unchiului dvs. era cumva decedat la data formularii cererii).
Pana la urma, cine a facut cererea de retrocedare?
Kyandra a scris:

Am si eu doua intrebari: tatal unchiului dvs, era decedat la data formularii cererii de retrocedare a terenurilor? Cumva cumnata unchiului dvs. a formulat cerere, iar unchiul dvs. nu?
Pentru ca daca ar fi asa...titlul respectiv este lovit de nulitate absoluta, care poate fi invocata oricand, nu doar de nulitatea relativa descrisa de colegul @darietudor (nora nu putea in nici un caz mosteni socrul si nici nu putea veni la mostenirea acestuia, eventual, prin reprezentarea sotului sau decedat - daca fratele unchiului dvs. era cumva decedat la data formularii cererii).
Pana la urma, cine a facut cererea de retrocedare?

tatal unchiului era decedat,si da cred ca cumnata a facut o cerere sau cam asa ceva la primarie,unchiul meu nu a facut si de aceea cei de la primarie au zis ca el nu apare pe titlu si au mai zis ca e posibil sa nu apara pt ca el nu are copii au fost trecuti doar cei care au.
titlul de proprietate a fost eliberat in 2008,iar pe titlu scrie asa(eu nu ma pricep prea bine):
titlu de proprietate
declara cetateanul/cetateana:mitrea nicolae,mitrea dona,mitrea rada,vasile gh alexandra(ea e nora /cumnata)
mostenitorii defunctului panait draghici.
deci unchiul meu mitrea constantin,si inca o sora nu apar in titlu chiar daca sunt copii lui panait draghici.ce e de facut?
Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2011
cristache paula, utilizator
cristache paula a scris:

Kyandra a scris:

Am si eu doua intrebari: tatal unchiului dvs, era decedat la data formularii cererii de retrocedare a terenurilor? Cumva cumnata unchiului dvs. a formulat cerere, iar unchiul dvs. nu?
Pentru ca daca ar fi asa...titlul respectiv este lovit de nulitate absoluta, care poate fi invocata oricand, nu doar de nulitatea relativa descrisa de colegul @darietudor (nora nu putea in nici un caz mosteni socrul si nici nu putea veni la mostenirea acestuia, eventual, prin reprezentarea sotului sau decedat - daca fratele unchiului dvs. era cumva decedat la data formularii cererii).
Pana la urma, cine a facut cererea de retrocedare?

tatal unchiului era decedat,si da cred ca cumnata a facut o cerere sau cam asa ceva la primarie,unchiul meu nu a facut si de aceea cei de la primarie au zis ca el nu apare pe titlu si au mai zis ca e posibil sa nu apara pt ca el nu are copii au fost trecuti doar cei care au.
titlul de proprietate a fost eliberat in 2008,iar pe titlu scrie asa(eu nu ma pricep prea bine):
titlu de proprietate
declara cetateanul/cetateana:mitrea nicolae,mitrea dona,mitrea rada,vasile gh alexandra(ea e nora /cumnata)
mostenitorii defunctului panait draghici.
deci unchiul meu mitrea constantin,si inca o sora nu apar in titlu chiar daca sunt copii lui panait draghici.si nu ar fi trebuit sa apara pe titlu si numele sotiei dupa care nu s-a facut succesiune?
ce e de facut?
de asemenea unchiul meu cel care nu apare pe titlu(mitrea constantin)are un certificat de mostenitor din 1975 si pe el scrie asa:
De pe urma defunctului panait draghici decedat la 09-09-1974 cu domiciliul in
,.......au ramas urmatoarele bunuri si urmatorii mostenitori astfel:
masa succesorala
bunuri mobile-nu sunt
bunuri imobile:cota de 1/2 parte indivizata din una casa cu constructii care este situata in com,jud,construita de soti prin contributie egala pe un teren care este conf prevederilor stat CAP,legii58/976privind sistematizarea teritoriala a RSR si 59/974 privind fondul funciar al R.S.R.
Mostenitori:
mitrea constantin cu cota legala de 1/1 sau 1/2 nu se intelege bine pe certificat
sunt streini de succesiune prin renuntare conf.art.700cod civ.
-panait vasilica-sotie
-mitrea gheorghe
-pana dona
-mitrea nicolae
-ene rada
-constantin constanta
In aceste certificat nu trebuia sa apara si terenul care este pe titlul pe care vorbeam mai sus?
cum daca pe certificatul de mostenitor apare si unchiul meu pe titlu nu apare ?
complicat,cum am putea rezolva situatia?
unchiul meu nu are un titlu pt terenul din curte si pt casa sau daca are certificatul de mostenitor nu ii mai trebuie?
de unde am putea sa gasim o copie a certificatului de mostenitor din 1975?
multumesc

Din ce vad eu, au renuntat expres la succesiune inainte de 1990 Mitrea Nicolae, Mitrea (Pana) Dona, Mitrea (Ene) Rada, toti inscrisi in titlul de proprietate, alaturi de nora Vasile Gh. Alexandra, care zau ca nu avea ce cauta acolo.
Din cum vad eu titlul de proprietate, acesta este lovit de nulitate absoluta, sa va spun de ce: pe titlul de proprietate apar in calitate de mostenitori 3 persoane care au renuntat, anterior, la succesiunea autorului terenului in cauza, lucru interzis de decizia ICCJ XI din 05.02.2007:
"In aplicarea dispozitiilor art. 8 si art. 13 alin. (2) din Legea nr. 18/1991, republicata, stabilesc:
Beneficiaza de repunerea in termenul de acceptare a succesiunii numai mostenitorii care nu au acceptat succesiunea in termenul prevazut de art. 700 din Codul civil, iar nu si cei care au renuntat la mostenire."

Este vorba de faptul ca, prin legea 18/1991, erau repusi in termenul de acceptare a succesiunii autorului dreptului de proprietate asupra terenului eventualii mostenitori, prin formularea cererii respective, cu conditia ca acesti posibili succesori sa nu fi renuntat deja la succesiune.
Iar nora, nu avea nici o calitate sa solicite terenul socrului. Asa ca...
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2011
Kyandra, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor cristache paula cristache paula buna unchiul meu are un certificat de mostenitor,dar acum vrea sa lase casa unui nepot si nu poate sa il lase pt ca acum un notar a zis ca nu are cum pentru ca ... (vezi toată discuția)
Declaratie de renuntare la drepturi succesorale bocca61 bocca61 sunt Marian. tatal meu Constantin este decedat. bunicul meu Petre este decedat si in urma dezbaterii succesiunii a fost emis titlul de proprietate asupra ... (vezi toată discuția)
Drum se acces qeruta qeruta Buna seara Parinti unchiului meu a murit si in urama au lasat un teren de 2500mp cu titlu de proprietate pe care unchiul meu si un cumnat de-al lui ... (vezi toată discuția)