avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri europene nerambursabile
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri europene nerambursabile

sunt interesat sa imi dezvolt o afacere accesand fonduri europene nerambursabile
care ar fi pasii?stiu ca trebuie sa imi fac un srl d sau ceva de genul
cati bani trebuie sa am eu ca sa pot accesa fonduri europene?
am un business cu fibra de sticla si fibra de carbon,mai exact ma ocu cu confectioanarea reperelor de caroserie pentru auto-moto destinate competitiilor(rally,cnvc,rosbk etc)
astept cateva raspunsuri/sfaturi/indrumari
bafta
daca aveti sub 35 ani puteti accesa "bursa Boc" ... care e de 10.000 euro si faceti firma

pe fonduri europene, majoritatea finantarilor se dau pentru dezvoltare .. asta presupune ca aveti deja o afacere
sunt si fonduri care pot fi accesate de persoanele fizice - infiintarea si dezvoltarea de microintreprinderi
pana acum doar pe FEADR s-au putut infiinta firme (sper ca nu ma insel)

dar daca deja aveti o afacere, ea poate fi dezvoltata cu ajutorul fondurilor europene. firma ar trebui sa aiba 2 ani bilantul "pe plus".
cofinantarea este variabila de la o linie de finantare la alta ... in principiu ar fi vorba de un aport financiar din partea dumneavoastra de minim 70%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene davidenco davidenco Buna ziua as dori sa stiu daca se pot obtine fonduri europene nerambursabile pentru o afacere de tip fast food.Mai exact dispun de o suma de bani si vreau sa ... (vezi toată discuția)
Accesari fonduri europene pe perioada anului 2013 pentru service auto ggeorge ggeorge Buna seara, As dori sa infiintez un service auto dar nu stiu si nici nu am putut afla de pe internet daca mai sunt valabile fondurile europene in anul ce ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pt dezvoltare leo17 leo17 am si eu o intrebare ..vreau sa mi deschid o mica afacere in prestarea de servici de depanare electronice ...ca si firma pot accesa un fond european pt ... (vezi toată discuția)