Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema proprietate comuna intre frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema proprietate comuna intre frati

Daca exista un teren cu cadastrul facut care are proprietari 4 frati, iar unul dintre frati doreste sa isi ia partea de teren pe care sa construiasca o casa, poate sa faca el singur cadastrul doar pe 1/4 din teren adica pe parcela pe care au cazut de acord cu totii sa ii revina lui (la una dintre marginile terenului)? Este suficient sa mearga toti la notar sa semneze un act sau exista alte proceduri ce trebuie indeplinite?
Trebuie sa mergeti la un cadastrist pentru dezmembrarea terenului.
Actele necesare sunt:
1. Copie xerox dupa documentatia cadastrala existenta, actele de proprietate si actele de identitate ale proprietarilor;
2. Certificat de urbanism, doar pentru dezmembrarile cu mai mult de 3 loturi (inclusiv).
Succes!

Ceilalti frati vor sa ramana cu cele 3/4 in comun pentru a le vinde impreuna. Deci terenul ar trebui dezmembrat in doua loturi: 1/4 si restul de 3/4 ale lor. Mai este nevoie sa se mearga la notar pentru incheierea vreunui act?