Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocatul stagiar poate?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocatul stagiar poate?

Buna ziua, spuneti-mi va rog avocatul stagiar poate atesta identitatea partilor, a continutului si a datei actelor prezentate spre autentificare?
Nu. Trebuie sa fie definitiv
Atunci cum pe contractele de asistenta juridica scrie "atest identitatea partilor, continutul data"? asta in situatia cand contractul de colaborare cu avocatul indurmator ii permite sa aiba clienti propri, va multumesc pentru raspuns.
cucu_bau a scris:

Atunci cum pe contractele de asistenta juridica scrie "atest identitatea partilor, continutul data"? asta in situatia cand contractul de colaborare cu avocatul indurmator ii permite sa aiba clienti propri, va multumesc pentru raspuns.

Pentru ca respectivele contracte de asistenta juridica se incheie intre forma de exercitare a profesiei unde activeaza stagiarul si client. Chiar daca stagiarului i se permite sa-si trateze clientii personali, pe contractele incheiate cu acestia vor aparea atat denumirea si stampila cabinetului "maestrului" cat si parafa profesionala a stagiarului cu mentiunea "avocat colaborator". Deducem de aici ca "maestrul" (av. def.) este cel care atesta identitatea partilor, continutul unor acte, data, etc. prin aplicarea stampilei sale. Daca in realitate nu se intampla ca avocatul indrumator sa piarda timpul cu verificarea unor astfel de treburi si are incredere in stagiarul sau, asta este alta poveste.
Contractul de asistenta se incheie cu forma de exercitare, nu cu un avocat anume, or forma de exercitare obligatoriu este reprezentata de un avocat definitiv.
Multumesc pentru lamurire, atunci in cazul in care av def. nu mai peirde timpul cu verificarea....si prin urmare nu mai pune nici stampila sa pe contractul de asistenta juridica, ci isi pune stampila numai avocatul stagiar, e corect asa? adica av stg sau clientul pot avea unele neplaceri?