Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Centura de siguranta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Centura de siguranta

buna ziua,va rog, daca se poate, sa imi raspundeti si mie la o intrebare legata de o amenda pe care am primit-o acum 2 zile pentru nepurtarea centurii de siguranta. sunt sofer de microbuz si am fost oprit intr-o localitate pentru ca nu purtam centura de siguranta,precizez ca eram cu microbuzul si cu pasageri in el.conform art 97 alin4 sunt scutiti de a nu purta centura conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, in regim de taxi, cand transporta pasageri; am luat ,sau nu ,pe nedrept amenda??? va multumesc
faceti plangere contraventionala prin care invocati nelegalitatea procesului verbal