Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... fals pe net
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

fals pe net

buna ziua ..am o mica intrebare...am cumparat de pe un site un telefon care in descriere scria ca este stare buna in realitate era stare jalnica...am vazut asta dupa ce am deschis coletul...ce s-ar putea face in aceasta privita?...astept raspunsuri..va multumesc anticipat
e destul de complicat ce vrei tu sa faci. daca poti sa dovedesti ca telefonul nu era in stare buna, sau ca uzura pe care o prezinta nu se putea realiza decat intr-un timp indelungat poti sa:
- depui o plangere pentru inselaciune
- depui o plangere la ANPC (daca este firma)
- daca nu a trecut termenul legal poti sa returnezi produsul si sa-ti recuperezi banii (daca este firma si ai factura fiscala + certificat garantie + cutia si accesoriile cu care a venit).
multumesc frumos de raspuns ...dar....cum pot sa dovedesc cele spuse de tine? sa pot sa actionez apoi...si termenul legal cat este???