Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Buna seara
Am fost tras pe A2 la km 20 de catre cei la cnadr in jurul orei 23 si am fost cantarit,nu am semnat nimic mi-au zis doar ca imi da amenda 300 mil ca am depasit greutatea cu 4 t si ca o so primesc prin posta,se poate contesta?
Da. puteti sa atacati orice proces verbal in termenul prevazut de lege (care va este comunicat prin acelasi proces verbal) timp ce curge de la data comunicarii actului. Trebuie sa motivati contestatia, aratand punctul dvs de vedere si sa dovediti sustinerile dvs. fata de netemeinicia si nelegalitatea actului intocmit de organul constatator.
amenda...cand va vine acasa...;)
Da, de regula in 15 zile de la data comunicarii (o sa fie mentionat termenul exact in procesul verbal pe care o sa-l primiti prin posta).
Florentina Ragalie, Consilier juridic
Se poate contesta dar atata timp cat au dovada si nu o puteti sterge din evidenta lor nu vad ce sorti de izbanda o sa aveti. Asa de dragul contestatiei? Nu-i vad rostul.
Faci contestatie si ai sanse de castig.In 15 zile de la primirea pv poti depune contestatie la instanta competenta.Daca au intocmit pv in lipsa au facut sigur greseli in redactare si vei avea motive de a cere anularea!!!