Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna seara!
La unitatea unde lucrez a sosit o scrisoare din strainatate in care mi se solicita, in calitate de angajator, sa eliberez cartea de munca a doamnei X, care a plecat definitiv din tara in anul 1990, mentionand ca la plecare dumneaei nu a ridicat si cartea de munca.
Ce pot sa fac, in conditiile in care in unitate nu se gaseste cartea de munca a doamnei X, iar din anul 1990 pana in prezent s-au schimbat mai multi directori si s-a schimbat si secretara?
Care este procedura legala, in calitate de angajator?
Va multumesc anticipat!
Cu consideratie,
Dorina Ctin.

Bună ziua !
Verificaţi în registrele de evidenţă dacă aceasta a fost înmânată persoanei la plecarea din unitate, iar dacă nu reuşiţi să identificaţi nimic în acest sens, vă sfătuiesc să trimiteţi o adresă prin care să menţionaţi că aceasta nu se găseşte în posesia dumneavoastră, urmând să verificaţi dacă a fost inmânată fostului angajat . În acest ultim sens, consider că este posibil ca aceste cărţi de muncă să fi fost transferate după 2000 la ITM, avand în vedere că Inspectoratul teritorial de munca a fost infiintat in ianuarie 2000, in baza Legii nr.108/1999 republicata.
Cu stimă !

Dorina Ctin a scris:

Buna seara!
La unitatea unde lucrez a sosit o scrisoare din strainatate in care mi se solicita, in calitate de angajator, sa eliberez cartea de munca a doamnei X, care a plecat definitiv din tara in anul 1990, mentionand ca la plecare dumneaei nu a ridicat si cartea de munca.
Ce pot sa fac, in conditiile in care in unitate nu se gaseste cartea de munca a doamnei X, iar din anul 1990 pana in prezent s-au schimbat mai multi directori si s-a schimbat si secretara?
Care este procedura legala, in calitate de angajator?
Va multumesc anticipat!
Cu consideratie,
Dorina Ctin.

Sunteti din sectorul bugetar sau privat? ... daca sunteti din sectorul privat, incercati la iTM la inspectorul la care este arondata societatea poate se gaseste acolo carnetul de munca.

Daca sunteti din sectorul bugetar verificati in arhivele societatii la dosarul de personal al persoanei respective.
Buna seara!
Va multumesc pentru raspunsuri. Este vorba despre o unitate de invatamant, deci sistem bugetar. Doamna a plecat in mod legal in strainatate in anul 1990. Am sa tin cont de sfaturile dumneavoastra, si sper sa gasesc in arhiva unitatii, in registrele de intrare/iesire documente, informatii despre eliberarea acestei carti de munca. Nu exista nici un fel de procese verbale de predare carti de munca. Am gasit dosarul de personal, dar in el sunt niste decizii si adeverinte mai vechi, care nu au legatura cu cartea de munca. De asemene, in paralel, am sa scriu Inspectoratului Teritorial de Munca al Municipiul Bucuresti, sa vad, daca nu cumva, aceasta carte este depusa acolo. Desi nu cred acest lucru.

Cu stima,
Dorina Constantin