Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Caut avocat - drepturi de autor - aplicate la actori ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Caut avocat - drepturi de autor - aplicate la actori si dramaturgi

Buna ziua, caut un avocat specializat in dreptul de proprietate intelectuala pentru un interviu care va aparea intr-o publicatie destinata actorilor si dramaturgilor.

Ar fi ideal daca ar avea experienta in fata instantei cu litigii din acest domeniu sau daca ar cunoaste precedente - procese de acest gen in Romania.
(De exemplu un actor care nu si-a primit banii de la o casa de productie, sau un dramaturg a carui piesa de teatru a fost jucata in mod abuziv si si-a recuperat apoi drepturile banesti printr-un proces)

Va multumesc.
Poate va ajuta informatiile de mai jos:

Definitie-orice obiect de proprietate , care este admis de comun acord ca fiind de natura intelectuala si susceptibil de a fi protejat (din Declaratia Mondiala asupra Proprietatii Intelectuale – Organizatia Mondiala de Proprietate Intelectuala –2000)
Clasificare
Proprietate industriala: inventiile stiintifice si tehnice, marcile si semnele distinctive , desenele si modelele industriale, indicatiile geografice, topografiile de circuite integrate,soiurile de plante
Drepturi de autor si drepturi conexe ale creatorilor de : opere literare, artistice si programe de calculator (software): ale artistilor interpreti sau executanti: ale producatorilor de inregistrari audio-video
Reprezentarea drepturilor de proprietate intelectuala
-prin consilieri de proprietate industriala , agentii si cabinete de specialitate
(vezi site CNCPIR – Camera Nationala a Consilierilor in Proprietate Industriala din Romania)
Organisme implicate
• OSIM ( Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci ) – organizatie guvernamentala cu autoritate unica pe teritoriul Romaniei in asigurarea protectiei proprietatii industriale.www.osim .ro
ORDA ( Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor ) –organizatie guvernamentala de specialitate cu autoritate unica pe teritoriul Romaniei in ceea ce priveste evidenta , observarea si controlul aplicarii legislatiei in domeniul drepturilor de autor si al drepturilor conexe.www.orda.ro
• CNCPIR ( Camera Nationala a Consilierilor in Proprietate Industriala din Romania )- organizatie profesionala , neguvernamentala , cu personalitate juridica www.patent-chamber.ro
• Ministerul Public
In cadrul Parchetului de pe Langa Inalta Curte de Casatie si Justitie functioneaza Serviciul pentru coordonarea activitatii procurorilor in domeniul drepturilor de proprietate intelectuala www.pcsj.ro
• MAI (Ministerul Administratiei si Internelor)
IGPR (Inspectoratul General al Politiei Romane) Directia Investigatii Fraude www.mai.ro
Grupul de Lucru pe Probleme de Proprietate Intelectuala
Este o structura formala, un parteneriat public privat, expresia unui efort conjugat la care institutiile statului si importante structuri private au înteles ca trebuie sa se angajeze pentru combaterea unui pericol de amploarea unui fenomen: acela al pirateriei, al contrafacerilor si al descurajarii si vatamarii creativitatii prin încalcarea drepturilor de proprietate intelectuala. www.grupdpi.ro
Organisme de Gestiune Colectiva
Sunt persoane juridica constituite prin libera asociere; au ca obiect principal de activitate colectarea si repartizarea drepturilor a caror gestiune le este incredintata de catre titulari. Sunt create direct de titularii drepturilor de autori sau ai drepturilor conexe, persoane fizice or juridice si actioneaza in limitele mandatului incredintat si pe baza statutului adoptat dupa procedura prevazuta de lege.
-VISARTA (Societatea de Gestiune Colectiva a Dreptului de Autor in Domeniul Artelor Vizuale); www.visarta.ro
- DACIN – SARA (Societatea pentru Drepturi de Autor in Cinematografie si Audiovizual – Societatea Autorilor Romani din Audiovizual); dacinsara@pcnet.ro
--UPFR (Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania); www.upfr.ro
- CREDIDAM (Centrul Roman pentru Administrarea Drepturilor Artistilor Interpreti); www.credidam.ro
- UPFAR – ARGOA (Uniunea Producatorilor de Film si Audiovizual din Romania – Asociatia Romana de gestiune a operelor din Audiovizual); www.upfar.ro
Rezolvarea conflictelor comerciale (si din domeniul proprietatii intelectuale), pe cale amiabila in cadrul Centrului de Mediere a Diferendelor Comerciale al Camerei de Comert si Industrie a Romaniei. e-mail: mediation@ccir.ro
• Rezolvarea conflictelor in domeniul proprietatii intelectuale in instanta, la Sectia civila specializata a Tribunalului Municipiului Bucuresti (sectia a III a civila). [ link extern ] /
• Publicatia: PROTECTIA MARCILOR - in conditiile aderarii Romaniei la Uniunea Europeana (nr. 224, Tribuna Economica, 2006), Coordonator STEFAN COCOS
• IPR- Helpdesk (Ghid pentru Drepturile de Proprietate Intelectuala)
- servicii gratuite in sprijinul creativitatii si inovarii in Europa www.cordis.lu/ipr-helpdesk

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane