Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actionarul principal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actionarul principal

cine este actionar principal intr-o societate comerciala pe actiuni? (a nu se intelege actionar majoritar.) cate actiuni trebuie sa detina acesta?

Lege 297/2004 privind piata de capital.

Art. 2. - (1) În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
1. acţionar semnificativ - persoana fizică, persoana juridică sau grupul de persoane care acţionează în mod concertat şi care deţine direct sau indirect o participaţie de cel puţin 10% din capitalul social al unei societăţi comerciale sau din drepturile de vot, ori o participaţie care permite exercitarea unei influenţe semnificative asupra luării deciziilor în adunarea generală sau în consiliul de administraţie, după caz;
Referinte despre ceea ce inseamna actionar semnificativ mai gasiti in urmatoarele acte normative:
Legea nr. 32/2000 art. 2 ali. 10
Legea nr. 503/2004 art. 3 lit. t
Legea nr. 93/2009 art. 5 lit. a.