Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

La depunerea dosarului de pensionare cu adeverinte de gr.1 si gr.2 pentru
activitati inainte de anul 2001 nu s-au luat in considerare anii din gr.1 si din acest
motiv nu se poate iesi anticipat la pensie !
Motivatia a fost ca noua lege asimileaza gr.1 cu gr.2 !
Cine ma poate lamuri daca este corect ?
Legea 263/2010

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Reducerea varstei standard de pensionare se face la fel pentru ambele grupe.
Ce semnificatie are art.30 al.4 ?
Alin.(1)sau(4) ?

Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

(4) Este asimilata stagiului de cotizare in conditii speciale de munca, prevazut la alin. (1) lit. b), perioada anterioara datei de 1 aprilie 2001, in care salariatii au desfasurat activitati de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materialelor prime nucleare, in locurile de munca incadrate conform legislatiei anterioare in grupele I si II de munca si care, potrivit art. 20 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt incadrate in conditii speciale de munca.

Clarificati daca este vorba de grupa I-a,sau conditii speciale.
La concret este vorba despre activitatea in Combinatul Chimic Craiova ,certificata cu adeverinte pentru 10 ani si 10 luni de gr.1 si 5 ani si 11 luni de gr.2 in perioada
1978/1995 . De ce anii de gr.1 sunt asimilati . probabil . cu conditii deosebite ?
Se va putea efectua pensionarea abea la 60 ani ! Varsta actuala este de 58 ani si 7 luni
iar perioada de activitate a fost intre august 1977 si martie 2012 !