Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare - persoana cu hadicap grav
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare - persoana cu hadicap grav

buna
ma numesc T l nascut in mai 1979
am 31 de ani si de 3 ani jumate sant blonav cu hadicap grav
am vechime 6 ani jumate in cartea de munca
este de ajuns pentru a ma putea pesiona pe caz de boala?
si de la ce varsta se incepe calculul de la cea actuala sau de la cea la care mam inbolnavit respectiv acum 3 ani jumate in urma?
multumesc
laur1979 a scris:
am 31 de ani si de 3 ani jumate sant blonav cu hadicap grav
am vechime 6 ani jumate in cartea de munca
este de ajuns pentru a ma putea pesiona pe caz de boala?

Din pacate nu este de ajuns. Trebuie sa fi realizat un stagiu de cotizare de 9 ani, in raport cu varsta pe care o aveti, pentru a beneficia de pensie de invaliditate.

laur1979 a scris:
si de la ce varsta se incepe calculul de la cea actuala sau de la cea la care mam inbolnavit respectiv acum 3 ani jumate in urma?

De la varsta pe care o aveti la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca de catre comisia de expertiza, deci nu de la varsta pe care o aveati acum trei ani.

Exista o exceptie reglementata prin Legea nr. 263/2010 in cazul persoanelor cu handicap grav si cu handicap accentuat, dar trebuie ca handicapul sa se fi ivit inainte de a incepe sa lucrati (inteleg ca nu este cazul dvs., intrucat ati lucrat 6 ani si ati fost incadrat in grad de handicap acum trei ani).
Gabriela Pintea, Consilier juridic