avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare - persoana cu hadicap grav
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare - persoana cu hadicap grav

buna
ma numesc T l nascut in mai 1979
am 31 de ani si de 3 ani jumate sant blonav cu hadicap grav
am vechime 6 ani jumate in cartea de munca
este de ajuns pentru a ma putea pesiona pe caz de boala?
si de la ce varsta se incepe calculul de la cea actuala sau de la cea la care mam inbolnavit respectiv acum 3 ani jumate in urma?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:42, 25 Martie 2011
laur1979 a scris:
am 31 de ani si de 3 ani jumate sant blonav cu hadicap grav
am vechime 6 ani jumate in cartea de munca
este de ajuns pentru a ma putea pesiona pe caz de boala?

Din pacate nu este de ajuns. Trebuie sa fi realizat un stagiu de cotizare de 9 ani, in raport cu varsta pe care o aveti, pentru a beneficia de pensie de invaliditate.

laur1979 a scris:
si de la ce varsta se incepe calculul de la cea actuala sau de la cea la care mam inbolnavit respectiv acum 3 ani jumate in urma?

De la varsta pe care o aveti la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca de catre comisia de expertiza, deci nu de la varsta pe care o aveati acum trei ani.

Exista o exceptie reglementata prin Legea nr. 263/2010 in cazul persoanelor cu handicap grav si cu handicap accentuat, dar trebuie ca handicapul sa se fi ivit inainte de a incepe sa lucrati (inteleg ca nu este cazul dvs., intrucat ati lucrat 6 ani si ati fost incadrat in grad de handicap acum trei ani).
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea varstei standard de pensionare pentru persoanele incadrate in grad de handicap micaha micaha Buna ziua, Ma numesc M.C. Am varsta de 57 de ani si o vechime neintrerupta in munca de 35 de ani (in invatamant - profesoara). Am o boala congenitala: ... (vezi toată discuția)
Ani de vechime LEOGABILORI LEOGABILORI Buna .Ma numesc LORAND si as vrea si eu sa mi se dea niste sfaturi .Situatia mea e urmatoarea sotia si eu suntem rezidenti an spania de 11 ani angajatii .Sotia ... (vezi toată discuția)
Legea privind iesirea la pensie la limita de virsta a persoanelor cu handicap vyorel61 vyorel61 Eu am virsta de 53 an cu o vechime in cimpu muncii de 20 ani sisunt iesit la pensie de handicap gradul 2 de 8 ani.Ma pot incadra sa ies la pensie de limita de ... (vezi toată discuția)